Bitcoin Madencilerinin Varlıkları Yeni Metodoloji ile Hesaplanacak - BTC MAGAZİN

Bitcoin Madencilerinin Varlıkları Yeni Metodoloji ile Hesaplanacak

  • CoinMetrics, Bitcoin madencilerinin varlıklarını yeni bir metodoloji ile hesaplamakta zorlanıyor.

Kripto para analiz firması CoinMetrics, Bitcoin madencilerinin varlıklarını ölçmek için yeni bir metodoloji geliştirdi.

Yeni teknik, madencilik havuzlarının ve bir bloğu keşfetmek için bir araya gelen gerçek madencilerin faaliyetlerini ayırmaya dayanıyor.

0-hop ve 1-hope Adresleri

CoinMetrics, doğrudan bir “coinbase” işleminden ödeme alan tüm adresleri, her bloktaki girdisiz ilk işlem, “0-hop” olarak etiketlendi.

“Coinbase” işlemi yalnızca madenciler tarafından oluşturulabilir. Bireysel madencilik artık eskidi diyebiliriz ve büyük madencilik havuzları, blok üretiminin/toplam madenciliğin (orantısız bir şekilde) büyük bir payını oluşturmaktadır.

Madencilik havuzlarından ödeme alan madencilerin cüzdanları “1-hope” olarak etiketlendi. CoinMetrics, 0-hop adresleri 1-hope adreslerden ayırarak madencilerin alışkanlıklarının net bir resmini elde etmeye çalışmaktadır. Örneğin, metriğe göre

Mayıs ayındaki ödül kesintisine girilen süreçte madencilik gelirlerini “biriktiren” esasen bireysel madencilerdi.

Havuzları ve madencileri doğru şekilde etiketlemek söz konusu olduğunda yeni metodolojinin kendi eksiklikleri de mevcut:

“Kuşkusuz, madencileri ve havuzları bir ‘coinbase’ işlemine göre etiketlemek kusurlu bir tekniktir. Bu metodoloji, solo madencilik ve alternatif havuz modellerinin daha popüler olduğu ‘ağlarda’ uygulandığında doğrudur.”

Kontrolleri altındaki Bitcoin arzının oranı kademeli olarak azalmaya devam ederken; Bitcoin madencileri, piyasada önemli bir rol oynamaya devam ediyor.

Düşen Madencilik Zorluğu ve Artan Ücretler

Bitcoin’in madencilik zorluğu, Çinli madencilerin göçü nedeniyle Ekim ayında muazzam bir düşüş gördükten sonra, son zamanlarda bugüne kadarki en büyük ikinci negatif düzeltmesini kaydetti.

CoinMetrics ayrıca Bitcoin ağ ücretlerinin geçen hafta %123,3 artarak Ethereum ağ ücretlerini geride bıraktığını belirtti.

Yine de CryptoCompare verileri, azalan aktif adres sayısına rağmen büyük işlemlerin nispeten istikrarlı olduğunu gösteriyor.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeyi unutmayın!


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu