İngiltere Merkezli Bitcoin Ödemeleri Platformu Regülasyonlara Boyun Eğdi - BTC MAGAZİN

İngiltere Merkezli Bitcoin Ödemeleri Platformu Regülasyonlara Boyun Eğdi

Bitcoin ödemeleri şirketi Bottle Pay, Avrupa’nın kripto alanı için kuralları yavaş yavaş sıkılaştırması nedeniyle operasyonlarını bugün durdurduğunu açıkladı.

Bottle Pay, yeni bir düzenleme dalgasının kripto para birimi sektöründe faaliyet gösteren şirketler için daha katı şartlar getirdiğini söyledi. Duyuru, özellikle AB ‘nin gelecek ay yürürlüğe girecek Beşinci Para Karşıtı Aklama Direktifi’nden ( AMLD5 ) kaynaklanan önlemlere işaret ediyor .

Bottle Pay, konuyla alakalı şu açıklamada bulunda:

“Kullanıcılarımızdan toplamamız için gerekli olan ekstra kişisel bilgilerin miktarı ve türü, mevcut kullanıcı deneyimini o kadar radikal ve olumsuz bir şekilde değiştirirdi ki, bunu topluluğumuza dayatmak istemiyoruz”

İngiltere merkezli şirket, Bitcoin depolama ve cüzdan işlevselliğini sürdürmeye devam edecek, ancak kullanıcıların 31 Aralık’a kadar tüm fonları platformdan çekmeleri gerekiyor. Bunu yapmamaları, fonlarının kaybedilmesine neden olabilir. 

Yeni kayıtlar ve cüzdanlara para yatırma işlemleri etkisiz hale gelirken, şirketin sosyal medya hesapları çevrimdışı duruma getirildi. Bottle Pay, diğer platformların yanı sıra Twitter, GitHub, Telegram, Reddit ve Instagram’da mevcut. Bu kanalları kullanarak daha önce gönderilen fonlar talep edilmeyecek ve 7 gün içinde gönderene iade edilecek.

Haziran 2018’de yayınlanan AMLD5, üye devletlerin 2020 yılına kadar ulusal yasalarına uygulamak için sahip olacakları bir avrupa para aklama karşıtı yönergesidir. Mevzuat kayda değer, çünkü AB’nin AB düzeyinde kripto para birimi faaliyetlerini açıkça düzenlemeye yönelik ilk girişimini temsil ediyor.

AMLD5 kapsamında kripto borsaları ve koruyucu cüzdan sağlayıcıları, ilk kez AB kara para aklama karşıtı kuralları kapsamında getirilecek. Kanun, işletmecileri yatırımcıların kimliklerini ifşa etmeye ve şüpheli faaliyetleri bildirmeye zorlayan tescil ve müşteri durum tespiti şartlarını kapsıyor.

AML düzenlemelerinin kripto para birimi faaliyetlerine genişletilmesi, Avustralya ve İngiltere gibi dünyanın çeşitli ülkelerinde değerlendiriliyor ve AB’nin Bitcoin’i düzenleme konusundaki son hamlesini izliyor.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu