İsveç Merkez Bankası E-Krona Hazırlığında - BTC MAGAZİN

İsveç Merkez Bankası E-Krona Hazırlığında

İsveç’in merkez bankası, e-krona olarak bilinen dijital bir para birimi için bir pilot platform oluşturmayı planlıyor.

Reuters’in 13 Aralık tarihli raporuna göre İsviçre, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) karşısında olumsuz dururken, hükümet yarardan daha fazla zarar verebileceğini iddia ederek İsveç e-krona’nın potansiyel faydalarını keşfetmeye başlıyor.

Rapora göre, İsveç merkez bankası Riksbank, e-krona adı verilen dijital para birimi için bir pilot platform oluşturmak amacıyla İrlandalı profesyonel hizmet şirketi Accenture ile ortak olacağını belirtti.

Riksbank, dijital para biriminin potansiyeli hakkındaki bilgisini geliştirmeyi hedefliyor:

“E-krona pilot projesinin temel amacı, bankanın e-krona için teknolojik imkânlar hakkındaki anlayışını genişletmektir.”

Raporda belirtildiği gibi Riksbank, son yıllarda İsveç’te nakit kullanımı keskin bir şekilde düştüğü için, dijital para birimi çıkarması gerekip gerekmediğini yakından inceliyordu.

Gerçekten de Riksbank şu ana kadar dijital para birimleriyle ilgili sorunları yakından takip ediyor gibi görünüyor. Ekim’in ortalarında, Riksbank müdürü Facebook’un Libra istikrarlı projesini “inanılmaz derecede önemli bir olay” olarak nitelendirdi. Riksbank Valisi Stefan Ingves, bu girişimlerin dünyanın merkez bankalarını dijital dönüşüm için hazır hale getirmeye zorladığını belirtti.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu