İngilterenin Finansal Gözlemcisi FCA Artık Kripto İşletmelerinin AML/CTF Uyumluluğunu Denetliyor

İngiltere’nin mali tutum otoritesi FCA, artık kripto para ile ilgili faaliyetlerde bulunan şirketler için kara para aklamayı (AML) ve terörle mücadele finansmanını (CTF) izliyor.

10 Ocak tarihinde yayınlanan resmi duyuruya göre, FCA, kripto varlıklarla ilgili faaliyetler yürüten Birleşik Krallık’a kayıtlı işletmelerin ilgili düzenleme ve gerekliliklere uyup uymadığını denetleyecek.

Kripto İşletmeler İçin Gereksinimler Listesi

Duyuruda, kripto parayla alakalı şirketler için FCA, AML ve CFT ile ilgili risklerin tanımlanmasını ve değerlendirilmesini, ayrıca AML ve CFT ile ilişkili riskleri ortadan kaldırmak için politika ve gerekli kontrollerin gerçekleştirilmesi gibi gereksinimleri içeren bir liste yayımlandı.

Duyuruda, “Firmaların yeni düzenlemelere uyumunu proaktif olarak denetleyeceğiz ve firmaların istenen standartların altına düştüğü ve piyasa bütünlüğü için risk oluşturduğu durumlarda hızlı bir şekilde müdahale edeceğiz” denildi.

İngiltere’nin Kripto Draması

Temmuz 2018’de, FCA, kripto para birimlerinin genellikle onlar hakkında yanlış bilgilendirilmiş tüketiciler için büyük bir risk oluşturduğu ve kripto varlıklarını referans alan ETN (exchange-traded notes) gibi ürünlerin küçük yatırımcılara uygun olmadığı konusunda uyardı.

Her ne kadar FCA perakende yatırımcılar için kripto türevlerinin kısıtlanmasını düşünüyor olsa da, geçen yaz büyük kripto para birimlerinin genellikle merkezi olmayan ve esas olarak bir değişim aracı olarak kullanılan “değişim belirteçleri” olduğu sonucuna vardı.

O sırada düzenleyici, bu tür dijital para birimlerinin FCA’nın düzenleyici kapsamına girmediğini ve düzenleyici amaçlarının dışında kaldığını belirtti.

Geçen yıl, Kasım ayının sonlarında, Radix’den Piers Ridyard, Cointelegraph’a İngiltere yetkililerinin aslında kripto yeniliğine açık olduğunu söyledi ve şunları kaydetti:

“FCA, yıllardır kripto konusundaki görüşlerinde ilerici olmuştur; düzenleyici lisanslara ihtiyaç duyulmadan önce Sandbox ortamlarında teknolojinin izlenmesi ve izin verilmesi de buna dahildir. İngiltere genellikle kendisini bir Fintech lideri olarak görüyor ve FCA işinin bir kısmının yenilik yolunda gitmediğini düşünüyor.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Yorumlar (Hayır)

Cevap bırakın