Önemli Gelişme: Avrupa Birliği Kripto Para Düzenlemeleri Yürürlüğe Girdi - BTC MAGAZİN

Önemli Gelişme: Avrupa Birliği Kripto Para Düzenlemeleri Yürürlüğe Girdi

Avrupa Birliği’nin 5. Kara Para Aklama ile Mücadele Direktifi (5AMLD) bugün, 10 Ocak’ta Avrupa genelinde yürürlüğe girdi. Düzenleme, kara para aklama ve terörist finansmanına karşı önlem almak ve finansal işlemlere daha fazla şeffaflık getirmek amacıyla 9 Temmuz 2018’de yasa olarak kabul edilmişti.

5AMLD ilk kez, sanal fiat borsaları veya cüzdan sağlayıcıları gibi kripto servisleri dahil ederek yasal kapsamını genişletiyor. Amaç, kripto işlemlerine kimlerin katıldığını daha açık bir şekilde bilinir kılmak. Böylelikle kara para aklama ve terörizmin finansmanına karşı önlem alınması bekleniyor.

5AMLD bilgi formuna göre, yasanın içerdiği maddeler:

  • Opak yapılar yoluyla kara para aklama ve terörist finansmanını önlemek için gerçekte tüzel kişilere sahip olunan şeffaflığı artırmak
  • Avrupa finansal düzenleyicilerine merkezi banka hesap kayıtları aracılığıyla bilgilere daha iyi erişim olanağı sağlamak
  • Sanal para birimlerinin ve ön ödemeli araçların anonim kullanımına bağlı terörist finansman risklerini ele almak
  • Kara para aklama karşıtı denetçiler ile Avrupa Merkez Bankası arasındaki işbirliğini ve bilgi alışverişini geliştirmek
  • Yüksek riskli üçüncü ülkeleri değerlendirme kriterlerini genişletmek ve bu ülkelere veya bu ülkelerden para taşımak için yüksek düzeyde güvence sağlamak.

Yasaya uyum sağlamayan kripto servis sağlayıcıları para cezası ile cezalandırılacak. Örneğin, Avusturya’nın mali düzenleyicileri, uyumlu olmayan kripto servis sağlayıcılarına en fazla 200.000 avro para cezası verecek. 

Avrupalı ​​kripto şirketleri, 5AMLD tarafından sunulan yeni düzenleme yönergelerine uymaya çalışıyor. Bazı şirketler, yeni kanunun gerektirdiği kapsamlı müşteri bilgisi (KYC) ve kara para aklama (AML) uygulamaları nedeniyle kapanıyor. İngiltere merkezli kripto cüzdan sağlayıcısı Bottle Pay, geçen yılın sonunda operasyonları durdurma kararını açıkladı. 13 Aralık 2019’da yayınlanan şirketin blog yayında şu açıklama yapıldı:

“İngiltere merkezli Bitcoin cüzdan sağlayıcısı olduğumuz için, 10 Ocak 2020’de yürürlüğe girecek olan 5AMLD AB düzenlemesine uymamız gerekecek. Kullanıcılarımızdan toplamamız gereken ekstra kişisel bilgilerin miktarı ve türü değişecektir. Mevcut kullanıcı deneyimi o kadar radikal ve olumsuz bir şekilde değiştirerek bunu topluluğumuza zorlamak istemiyoruz. ”

Avrupa Birliği kripto para birimlerine çok dikkat ediyor ve bu alandaki şirketlerin nasıl davranması gerektiğine dair ilk kurallarını oluşturdu. Artık uyum sağlayabilmek ve faaliyet gösterebilme şansı kazanmak şirketlere kaldı.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu