Bitcoin ve Kripto İşlem Mixleme Nedir, Alıcı ve Göndericiyi Gizler Mi?

Kripto paralar ve blok zinciri, uzaktan bakan biri için gizlilik odaklı işlemlerin yapıldığı yerler gibi görünebilir ama aslında blok zincirinde tüm işlemler son derece şeffaf ve halka açıktır. Ancak gizliliğini artırmak isteyen kullanıcılar da olabilir. Üçüncü tarafların bir müdahalesin olmadan finansal işlemler yapmanın en iyi yöntemlerinden biri olan kripto paralar, kriptoların nakite çevrilebileceği yerlerin KYC yükümlülüklerinden dolayı rahat bir şekilde izlenebiliyor.

Kripto para transferlerini gizlemek mümkün mü? Teknik olarak blok zincirinden bir veri silmek mümkün değildir. Ama kripto para transferini kripto mix araçlarıyla yaparak veya gizlilik kriptolarını kullanarak yaptığınızda yüksek düzeyde gizlilik elde edebilirsiniz.

Bitcoin İşlem Mixleme & Karıştırma Nedir?

Bitcoin işlem mixleme, alıcısını ve göndericisini saklamak istediğiniz bir miktar kripto parayı çok sayıda başka işlem ile karıştırmayı sağlar. Bitcoin tumbler olarak da bilinen mikserler merkezi ve merkeziyetsiz olarak ikiye ayrılabilir.

Merkezi kripto mikserler, kriptonuzu belirli bir hizmet ücreti karşılığında başka kripto ile değiştirebilen şirketlerdir. Bu aslında şu anda işe yaramayan bir yöntemdir zira şirketler kimin işlem yaptığını kendi bünyesinde bilir ve kayıtları üçüncü bir tarafa teslim etmeye zorlanabilir, örneğin yasal kurumlar.

Merkeziyetsiz kripto mikserler ise fonların kaynağını gizlemek için CoinJoin ve benzeri blok zinciri protokollerini kullanırlar. CoinJoin, halka açık blok zincirlerine gizlilik katmanı eklemek için kullanılan bir anonimleştirme protokolüdür. Bir grup kullanıcı, bir miktar BTC’yi bir arada toplar ve ardından herkes alacağı miktarda BTC’yi alır. İşlem tamamlandığında kim, nereden, ne kadar BTC aldığını söylemez.

Kripto İşlem Miksleme Yasal mı?

Kripto işlemlerini gizleme yeteneği, BTC mikserlerini kara para aklama faaliyetleri için bir merkeze dönüştürdü. Kripto mixleyen platformların yasal olup olmaması, her ülkenin yasalarında değişiklik gösterir. Avrupa Birliği’ndeki kara para aklamayı önleme yönergesi ve ABD’deki seyahat kuralı, kripto para borsalarının kripto işlemlerini ve kullanıcı bilgilerini hükümetle paylaşmasını gerektiriyor.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Raydium (RAY) Nedir? Raydium (RAY) Geleceği ve Yorum 2022

Tornado Cash

Amerika Birleşik Devletleri Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), 8 Ağustos 2022’de piyasanın en büyük kripto para mikseri Tornado Cash’i Özel Olarak Belirlenmiş Vatandaşlar ve Engellenmiş Kişiler (SDN) listesine ekleyerek bu açık kaynaklı protokolün kullanımını yasa dışı hale getirdi. Kripto para dünyasını etkileyen bu kararın altında Tornado Cash’in merkeziyetsiz olması sebebi yatıyor. Merkeziyetsiz ve açık kaynaklı bir yazılım olan Tornado Cash’te işlemler hiçbir şekilde bilinemiyor.

Kripto işlem mikserleri, halka açık blok zincirlerine iyi bir gizlilik katmanı eklemektedir. Eğer kripto transferlerinizi gizli tutmanız gerekiyorsa, kripto mikserleri iyi çözümler sunmaktadır. Fakat cüzdanınızda veya cüzdanınıza kripto gönderen başka bir cüzdanda Tornado Cash ve benzeri bir protokolün yaptığı bir işlemin görülmesi sizi potansiyel olarak suç faaliyeti ile bağlantıda gibi görünme riskine sokar ve paranız popüler kripto para borsalarının çoğu tarafından kirli olarak kabul edilebilir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu