Bitcoin'e Bir Düşüş Daha Gelecek mi? - BTC MAGAZİN

Bitcoin’e Bir Düşüş Daha Gelecek mi?

Bitcoin fiyatı 8 Ocak’ta 42.000$’lık yeni bir zirveye ulaştıktan sonra %25 düştü. Bununla birlikte, bitcoin henüz toparlanmış sayılmaz ve birçok on-chain göstergesi grafiklerde bir başka düşüş olabileceğini gösteriyor.

Örneğin Madenci pozisyon Endeksi (MPI) madenciler varlıklarını satarken aniden yükselen bir ölçüdür. Bununla birlikte madenci çıkışlarının aksine, bu metrik madenci çıkışlarının 1 yıllık hareketli ortalamaya oranıdır.

Kaynak: CryptoQuant

Tarihi olarak 2’nin üzerindeki bir MPI değeri, satışları artırdı. Bitcoin’in ATH’sinden düşmesi, MPI’nin 4.07’ye yükselmesinden kaynaklanıyordu. Aslında yazı kaleme alınırken bu metrik 5.26’ya ulaştı ve daha yüksek bir madenci çıkışına işaret etti ve ardından bir düşüş yaşandı.

Dahası, madenci cüzdanlarının bakiyelerinde de düşüş oldu. Bunun iki sebebi olabilir: madenciler elde tutuyor ya da varlıklarını satıyorlar.

Kaynak: Glassnode

Madenci rezervlerindeki bu düşüş, bir fiyat düşüşünün yaklaşmakta olduğu argümanını daha da destekliyor. CryptoQuant CEO’su Ki Young Ju da piyasanın düşüş görünümü hakkında tweet attı:

https://twitter.com/ki_young_ju/status/1348987605195505664?s=20

“Madenciler satış yapıyor, önemli bir stabilcoin girişi yok, Coinbase’den çıkış yok ve dünden beri borsalara 15 bin BTC aktı. İkinci bir düşüş görebiliriz.”

Grafiklerdeki en son düşüş haricinde son parabolik harekette bir düzeltme pek fazla görülmüyordu. Yıllık 29.000$’lık açılış seviyesi, BTC’nin düzeltilme yapabileceği iyi bir nokta gibi görünüyor. Bu, Bitcoin’in yazı kaleme alınırkenki fiyattan %12-%15’lik bir düşüş yaşayacağı anlamına geliyor.

Madencilerin mevcut çıkışı, kripto para biriminin fiyatını yıllık açılış fiyatına itmek için fazlasıyla yeterli olabilir. Bununla birlikte, satışlar her zaman FOMO nedeniyle artabilir, bu nedenle BTC‘nin 4 Ocak’ta görülen son fiyat düşüşünün fitili olan 27.000$’a kadar düşmesi muhtemeldir.

Her iki durumda da göz önünde bulundurulması gereken iki seviye 29.000$ ve 27.350$’dır.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu