ECB Başkanı: Bitcoin Tuhaf İşler Yapıyor - BTC MAGAZİN

ECB Başkanı: Bitcoin Tuhaf İşler Yapıyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Bitcoin’i spekülatif bir varlık olarak nitelendirdi ve BTC’nin birtakım tuhaf işler yaptığını söyledi.

Legarde, Reuters Next konferansındaki konuşmasında spekülatif yapısı ve kara para aklama faaliyetlerinde kullanılması nedeniyle Bitcoin‘in global olarak düzenlenmesi çağrısında bulundu. ECB Başkanı, dünyanın en büyük kripto para biriminin anonim doğasının birçok endişeye yol açtığını da sözlerine ekledi.

Öte yandan Legarde, Bitcoin’in yasadışı faaliyetlerde kullanımı da dahil olmak üzere birtakım aldatıcı işler yaptığını söyledi. Ayrıca Bitcoin’deki boşlukları kapatmak için kapsamlı bir global düzenleme istedi.

“Bunun küresel düzeyde uygulanması ve üzerinde anlaşmaya varılması gerekiyor çünkü eğer bir kaçış yolu varsa o kaçış yolu kullanılacaktır”

Christine Lagarde

Bu arada bir hatırlatma olarak, 2019’da yasa dışı faaliyetler tüm Bitcoin faaliyetlerinin %1’inden daha azını oluşturdu. Bu oran 2012 yılında %7 civarındaydı.

ECB Başkanının bu son yorumları, birkaç düzenleyici otoritenin insanları Bitcoin’in ve diğer kripto paraların riskli doğası hakkında uyarmasının ardından geldi.

Bildirdiğimiz üzere Birleşik Krallık’ın Mali Tutum Otoritesi (FCA) geçtiğimiz günlerde bir uyarı paylaştı ve şu ifadelerde bulundu:

“Kripto varlıklara yatırım yapmak ve bunlarla bağlantılı borçlanma ve yatırımlar, genellikle yatırımcıların paralarıyla çok yüksek riskler almalarını içerir. Tüketiciler bu tür ürünlere yatırım yapıyorlarsa, tüm paralarını kaybetmeye hazırlıklı olmalıdırlar.”

Öte yandan Legarde geçmişte Bitcoin’i ve diğer kripto paraları eleştirdi ancak her zaman bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) kavramını destekledi.

Bitcoin ve dijital para birimlerine yönelik eleştirilerine devam eden Lagarde, dijital euro’yu övüyor ve ECB’nin dijital euro projesindeki son gelişmeleri sürekli olarak tartışıyor. 2020’nin Kasım ayında İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey ve Federal Rezerv Balkanı Jerome Powell ile birlikte sanal politika konferansında yaptığı konuşmada ECB’nin 2-4 yıl içinde dijital euro başlatacağını söyledi.

Kripto piyasası son birkaç ayda önemli kazançlar kaydetti. Bitcoin 2020 yılında %300’ün üzerinde değer kazandı. Piyasa değerine göre dünyanın ikinci en değerli kripto para birimi Ethereum (ETH) geçen yıl %400’den fazla artış yaşadı. Kripto piyasası 2021’in ilk günlerinde yüksek volatilite görürken, toplam kripto piyasasının değeri 1.1 trilyon dolara ulaştı ancak daha sonra son çöküş ile birlikte 200 milyar dolar kadar kayıp yaşadı.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu