FCA Kripto Yatırımı Hakkında Uyardı - BTC MAGAZİN

FCA Kripto Yatırımı Hakkında Uyardı

Birleşik Krallık’ın Mali Tutum Otoritesi (FCA) pazartesi günü tüketiciler için kripto para yatırımlarının riski hakkında bir uyarı yayınladı.

Açıklamaya göre, uyarının odak noktası esas olarak kripto varlıklara ve yüksek getiri vaat eden işletmelere ynelikti. FCA uyarısında tüketicilerin tüm paralarını kaybetmeye hazır olmaları gerektiğini belirtti.

FCA’nın paylaştığı uyarıya göre,

“Kripto varlıklara yatırım yapmak ve bunlarla bağlantılı borçlanma ve yatırımlar, genellikle yatırımcıların paralarıyla çok yüksek riskler almalarını içerir. Tüketiciler bu tür ürünlere yatırım yapıyorlarsa, tüm paralarını kaybetmeye hazırlıklı olmalıdırlar.”

Kripto paralar uzun bir süredir geneleksel finans alanındaki yetkililer için öcü gibi görülüyor ancak kripto dünyası içinde bile bu tür risklere karşı uyarılar her zaman netti.

Örneğin, dünyanın bir numaralı kripto parası Bitcoin (BTC) her gün yeni fiyat seviyelerine ulaştığı için ana akımdan kripto dünyasına kadar herkesin dikkatini çekmişti. Pazar günü, BTC’nin değeri 41 bin dolardan 32 bin dolara kadar düştü. BTC’de uzun süredir böylesine büyük bir düşüş görülmüyordu. Kripto piyasasının bu değişken doğası defalarca kes vurgulanmıştır.

FCA bu nedenle ülkedeki kripto yatırımcılarının karşılaştığı herhangi bir sorunun tüketiciler ve finansal hizmetler sağlayan işletmeler arasındaki şikayetleri çözen Finansal Ombudsman Servisi tarafından değerlendirilmeyeceği konusunda uyardı.

FCA, tüketici koruması ve fiyat oynaklığının yanı sıra, ürün karmaşıklığı ve ücretler gibi gibi kripto varlıklara ilişkin diğer risklerin de altını çizdi: FCA şunları söyledi:

“Tüketiciler risklerin farkında olmalı ve kripto varlıklara dayalı yüksek getirili yatırımlara yatırım yapmanın kendileri için uygun olup olmadığını tam olarak düşünmelidir. İlgili kripto varlık işini kontrol etmeli ve dikkatlice değerlendirmelidirler.”

İngiltere’deki Kripto Şirketleri FCA’ya Kayıtlı Olmak Zorunda

Daha önce düzenleyici kurum ülkedeki tüm kripto şirketlerinin düzenlemelere uymak için FCA’ya kayıtlı olması gerektiğini belirtmişti. Bunun 10 Ocak 2021’e kadar yapılacağı ve kayıtsız operasyonun yasa dışı olacağı ve suç sayılacağı belirtildi. Kurum Aralık ayında ise onay bekleyen kripto şirketleri için geçici kayıt programı başlattı. Finansal düzenleyicinin bu hamlesi, çok sayıda kripto işletmesinin kayıtlar için son tarih olan 10 Ocak 2021’den sonra en az 9 Temmuz’a kadar faaliyetlerine devam etmesini sağlayacaktı.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu