Kripto Borsası Sahibi 10 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı - BTC MAGAZİN

Kripto Borsası Sahibi 10 Yıl Hapis Cezasına Çarptırıldı

ABD Adalet Bakanlığı (DoJ) tarafından salı günü yapılan açıklamaya göre, kripto borsası RG Coins’in sahibi ve yöneticisi Bulgar uyruklu Rossen Iossifov, bir grup Rumen dolandırıcının yaklaşık 5 milyon dolar aklamasına yardım ettiği gerekçesiyle 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Iossifov, merkezi Bulgaristan, Sofya’da bulunan bir kripto borsası olan RG Coins’in sahibi ve yöneticisidir. Duruşmadaki kanıtlara göre, Iossifov bilerek ve kasıtlı olarak hem dolandırıcıların dolandırıcılık gelirlerini aklamlarına yardımcı olmak hem de kendini cezai sorumluluktan korumak için tasarlanmış faaliyetlerle uğraştı.”

Açıklamaya göre, Iossifov’un müşterilerinden en az beşi, Romanya Çevrimiçi Açık Artırma Dolandırıcılığı ağının üyeleriydi. 53 yaşındaki eski Bulgar vatandaşı, kara para aklama komplosu ile suçlandı.

Daha spesifik olarak, mahkeme belgelerine göre Iossifov ve yardımcı komplocuları en az 900 Amerikalıyı mağdur eden büyük ölçekli bir çevrimiçi açık artırma dolandırıcılığı planına katıldı.

Basit bir şekilde ifade etmek gerekirse, Romanya merkezli AOAF üyeleri, Craigslist ve eBay gibi platformlarda var olmayan yüksek değerli malları -genellikle taşıtları- satmak için sahte reklamlar yayınladılar. Grupların kurbanları ödemelerini gönderdiklerinde fonlar kripto para birimlerine çevrildi ve yurt dışına gönderildi.

DoJ, Iossifov’un bu tür işlemlerin kolaylaştırılması için platformunu özel olarak suç girişimlerine hizmet verecek şekilde tasarladı. Örneğin yardımcı dolandırıcılara daha uygun döviz kurları teklif etti ve onların KYC (müşterinizi tanıyın) prosedürlerine girmeden faaliyet göstermelerine izin verdi. Bu durum, dolandırıcıların daha sonra herhangi bir kimlik bildirme zorunluluğu olmadığı için kripto paralarını nakite çevirmelerine olanak tanıdı.

“Iossifov, üç yıldan kısa bir süre içinde bu beş dolandırıcıdan dördü için yaklaşık 5 milyon dolarlık kripto para akladı. Bu, dolandırılan Amerikalı kurbanlardan elde edilen 7 milyon dolardan fazla fonu temsil ediyordu. Iossifov bu işlemlerden 184.000 doların üzerinde gelir elde etti.”

Yapılan açıklamaya göre Iossifov’un hapis cezasının %85’ini çekmesi gerekiyor. Iossifov dışında AOAF ağının 17 üyesi daha hapis cezasına çarptırıldı ve dolandırıcılıkla bağlantılı olarak yedi kişi ceza aldı. Üç kişi ise serbest kaldı.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu