Milyonlarca Dolarlık BTC Cüzdan Şifresi Unutuldu

Bitcoin’lerini borsalar yerine dijital cüzdanlarda saklayanların sayısı oldukça fazla. Ancak şifresi unutulan cüzdanlar nedeniyle birçok kişi ciddi miktarlarda para kaybediyor.

New York Times ve Guardian tarafından bildirildiği üzere, bunlardan biri de San Francisco’da yaşayan Almanya doğumlu programcı Stefan Thomas. Programcı, içinde 220 milyon dolar bulunan Bitcoin cüzdanının şifresini bulamıyor ve yalnızca 2 deneme hakkı kaldı.

Şifresini yıllar önce bir kağıda yazdığını ve o kağıdın şu anda kayıp olduğunu belirten Thomas’ın 10 deneme hakkı vardı ve hepsi başarısız oldu. Parolasını bulması durumunda içinde 7.002 Bitcoin (BTC) bulunan IronKey olarak bilinen bir sabit diskin kilidini açabilecek.

O zamandan bu yana en yaygın olarak kullandığı sekiz şifre formülasyonunu deneyen ancak herhangi bir sonuca varamayan Thomas, “Yatağa uzanıp düşünürdüm, sonra yeni bir stratejiyle bilgisayara giderdim, işe yaramazdı ve yine çaresiz kalırdım” ifadelerinde bulundu.

2011 yılında İsviçre’de yaşarken WeUseBitcoins adlı bir firma için tokenle ilgili “Bitcoin Nedir?” adlı bir video hazırlayan Thomas, bu büyük Bitcoin ödülünü almıştı.

Bununla birlikte, Bitcoin aylardır art arda tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşırken, birçok yatırımcı büyük karlar elde etti. Ancak şifrelerini kaybetmeleri ya da unutmaları nedeniyle varlıklarına erişim sağlayamayan kişi sayısı da azımsanmayacak kadar fazla.

Kripto para birimi veri firması Chainalysis’e göre, mevcut 18.5 Bitcoin’in yaklaşık %20’sine tekabül eden 140 milyar dolar kaybedilen ya da şifresi unutulan cüzdanlarda bulunuyor.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Apple CEO'su Bitcoin ve Ethereum'a Sahip Olduğunu Açıkladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu