Almanya Dünyanın En Büyük Darknet Pazarını Kapattı - BTC MAGAZİN

Almanya Dünyanın En Büyük Darknet Pazarını Kapattı

Alman yetkililer, Avrupa Birliği’nin kolluk kuvveti olan Europol tarafından desteklenen ortak bir operasyonlar dünyanın en büyük darknet pazarını kapattı. Yasadışı pazarın satıcıları, 4.650 Bitcoin (BTC) ve 12.800 Monero (XMR) dahil olmak üzere yaklaşık 140 milyon euro değerinde işlem gerçekleştirdi.

Europol tarafından yapılan resmi bir açıklamaya göre, yasadışı pazar 2.400 satıcı dahil olmak üzere 500.000’den fazla kullanıcıyı içeriyordu. Satıcılar uyuşturucu ticareti ile edilen fonları transfer etmek için Bitcoin ve diğer gizlilik coinlerini kullandılar. Yetkililer, soruşturma devam ederken bir Avustralya vatandaşının Almanya-Danimarka sınırı yakınlarında tutuklandığını belirtti.

Europol resmi açıklamasında, “Koblenz Savcılığı’nın siber suç birimi tarafından yürütülen soruşturma, memurların pazarı bulup kapatmalarına, sunucuları kapatmalarına ve Almanya Federal Kriminal Polis Bürosu (BKA) tarafından desteklenen Moldova ve Ukray’na 20’den fazla sunucuya el koymalarına izin verdi. Depolanan veriler araştırmacılara moderatörleri, satıcıları ve alıcıları daha fazla araştırmak için yeni ip uçları verecek” dedi.

Bununla birlikte, suçlular dünyanın en büyük kripto parasının yasadışı faaliyetlerde kullanımını hızlandırdı. ABD yetkilileri Kasım 2020’de Silk Road Darknet ile ilgili 69.000’den fazla Bitcoin ele geçirdi. Aralık ayında Elliptic tarafından yayınlanan bir araştırma raporu, suçluların yasadışı fonları gizlemek için gizlilik cüzdanlarını ve gizlilik coinlerini kullandığını ortaya koydu. Alman yetkililerin kısa bir süre önce gerçekleştirdiği bu kapatma, suçluların yasadışı işlemlerde kripto varlıkları kullanmasının o kadar kolay olmadığını gösteriyor.

Twitter’da “Dark.fail” olarak bilinen anonim bir gazeteci şöyle bir tweet attı:

“Bir IP sızıntısı potansiyel olarak Alman kolluk kuvvetlerini DarkMarket’e yönlendirdi. Eckmar pazar yeri komut dosyasını kullanan darknet yöneticileri genellikle sunucularını koruma konusunda uzman değildir. Tutuklamanın aynı gününde bu ayrıntıdaki isimleri bilen Kolluk Kuvvetleri, sunucuları tutuklamadan çok önce analiz etmiş, muhtemelen bir şekilde piyasayı hacklemiş veya DarkMarket’in destek arayüzünde isimleri görebilen gizli bir personele sahip olabileceğini gösteriyor.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu