Bitcoin’in (BTC) Fiyatı 2024’te Ne Kadar Olacak? İşte Analistlerin Tahmini

İlk kripto para birimi Bitcoin’in 13 yıllık varoluşunda, fiyatı birkaç cent’den neredeyse 70.000 $’ı kırmaya kadar yükseldi. 

Dünyanın ilk kripto para birimi bugün yalnızca 16.900$ değerinde olsa da, tarihsel veriler Bitcoin’in (BTC) fiyatının tüm zamanların en yüksek seviyesini çok iyi aşabileceğini ve hatta 100.000$’ı görebileceğini gösteriyor.

Bitcoin Halving Etkinliği

Verilere göre kripto analistleri, Bitcoin Halving etkinliğine yakın olan Mart 2024’te fiyatın 100.000$’a ulaşmasını bekliyor. Bitcoin’in bir sonraki halving etkinliği, 2024 baharında gerçekleşecek olan 840K numaralı blok için planlanıyor. Blok ödülünün, bir sonraki yarılanmadan sonra blok başına 6,25’ten 3,125’e düşürüleceği tahmin ediliyor.

Bitcoin’in benzersizliği kodunda yatmaktadır. Piyasa değerine göre en büyük kripto para biriminin arkasındaki kodlama, arz genişleme hızının zamanla yavaşlamasını sağlamak için tasarlanmıştır.

Kaynak kodu herkese açık olduğundan, basit hesaplamalar, bir Bitcoin bloğunun ödülünün her 210.000 blokta bir yarıya indiğini belirler; bu da yaklaşık dört yılda bire eşittir.

Tarihsel bilgilere baktığımızda, 2016 ile 2020 yarılanmaları arasında Bitcoin‘in spot fiyatının %1.263 oranında arttığını görebiliriz. Mevcut trendler bu şekilde devam ederse, Bitcoin fiyatı 23 Mart 2024’te 120.263 dolara ulaşacak.

Bitcoin halving

Diğer Makro Göstergeler

Goldman Sachs’ın eski bir yöneticisi ve büyük bir Bitcoin savunucusu olan Raoul Pal, makro pazarın mevcut durumunu gözden geçirerek geleceği hakkında temkinli bir iyimser bakış açısı ifade etti.

Pal’in tahminlerine göre ABD Merkez Bankası şahin (QT) para politikasından uzaklaşıyor ve daha güvercin (QE) bir politikaya doğru ilerliyor.

Bitcoin'in (BTC) Fiyatı 2024'te Ne Kadar Olacak? İşte Analistlerin Tahmini 2

Raoul Pal, Bitcoin’in spot fiyatı ile M2 Parasal Toplamı (yani para arzı) arasında güçlü bir korelasyon olduğuna inanıyor. Bitcoin de dahil olmak üzere tüm yüksek beta varlıklarının değeri, kantitatif genişlemenin (QE) yeniden getirilmesiyle büyük olasılıkla artacaktır.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin (BTC) Fiyatı Kritik Seviyeye Yaklaşıyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu