CFTC, Ethereum ve Stablecoin’lerin Emtia Olduğunu Açıkladı, SEC Kabul Edecek mi?

ABD Emtia ve Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), Ethereum ve stablecoin’leri emtia olarak adlandırdı. Böylelikle CFTC, Bitcoin hariç tüm kripto para birimlerini menkul kıymetler olarak ele almaya istekli olan SEC ile doğrudan bir anlaşmazlığa düşmüş bulunuyor.

Son gelişme aynı zamanda ABD düzenleyicileri arasında kripto alanını düzenleme konusundaki uyumsuzluğu da gösteriyor. 8 Mart Çarşamba günü Senato Tarım Komitesine hitap eden CFTC Başkanı Rostin Behnam şunları söyledi:

“Buna rağmen, onlar bir meta ve Kongre’den başka tür bir varlık olduklarına dair net bir talimat olmadan bu pazarı denetlememiz gerekiyor. Stablecoin’ler etrafında getirdiğimiz davalara dayanarak, USDC ve diğer benzer stablecoin’lerin emtia olacağına dair güçlü bir yasal argüman olduğunu düşünüyorum”.

CFTC başkanı, fiat destekli stablecoin’lerin kar ve sahibine geri dönüş beklentisiyle çalışmadığını da sözlerine ekledi. Böylece Behman, stablecoin’lerin menkul kıymetler kategorisine girmemesi gerektiğine işaret etti.

Ayrıca CFTC başkanı, 2021’deki bir dava sırasında Tether’e yönelik soruşturmaya atıfta bulundu. Bundan sonra Tether, uzlaşma ücreti olarak 40 milyon dolar ödemeyi kabul etti.

CFTC Başkanı Ethereum’un Bir Emtia Olduğunu Söyledi

Sadece stablecoin değil, Behnam da dünyanın en büyük ikinci kripto para birimi ve Bitcoin rakibi olan Ethereum‘un da bir emtia olduğunu ifade etti. 

CFTC başkanı, “Oldukça uzun bir süredir CFTC borsalarında listeleniyor ve bu nedenle bir emtia varlığı olduğunu güçlü bir şekilde hissetmeseydik, Ether vadeli işlem ürününün bir CFTC borsasında listelenmesine izin vermezdik” dedi.

Ayrıca, ajansının davalarını desteklemek için “ciddi yasal savunmaları” olduğunu da sözlerine ekledi.

Ek olarak, Rostin Behnam, kripto alanını düzenlemede yargı yetkisine ilişkin daha fazla netlik arayan Kongre’ye seslendi. Behnam ayrıca Kongre’den kapsamlı düzenleyici mevzuat talep etti ve yaptırımın tek başına kriptodaki riskleri ve tüketiciyi koruma sorunlarını ele almak için yeterli olmadığını ekledi.

“Pazarlarımızın kanıtladığı gibi, düzenlemelerimizin onlarca yıl boyunca kanıtladığı gibi, kapsamlı düzenleme dolandırıcılığı önleyebilir, manipülasyonu önleyebilir ve piyasaları istikrara kavuşturabilir ve nihayetinde müşterileri koruyabilir.”

Rostin Behnam

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ethereum (ETH) Fiyatı Yeni Geliştirici Teklifiyle Artabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu