Demokratik Durumlarda Blockchain Teknolojisinin Kullanımı

  • Almanya’daki büyük şirketlerin üçte biri Blockchain teknolojisi atılımlarını internet kadar devrimci görüyor.
  • En azından Alman Federal Bilgi Teknolojileri Birliği tarafından yürütülen bir araştırmaya göre durum böyle.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri genellikle sadece ticari varlıklar olarak görülür. Oysa ki, bazı büyük çığır açan kullanımlar sunuyorlar ve Blockchain ile birlikte potansiyelleri büyük.

Hem Bitcoin hem de Litecoin, bir bütün olarak kripto para hakkında birkaç insanın fikrini değiştirmiş olabilir, ancak bu iki dijital varlığın etkisi bazı beklenmedik alanlarda daha büyük olmuştur.

Yeni başlayanlar için, demokrasilere seçmen katılımını korumaya ve artırmaya çalışan kar amacı gütmeyen kuruluşlar. Sovereign, kullanıcılara oylarını nasıl kullanacakları konusunda esneklik sağlamak için blok zincirindeki teknolojiyi kullanan Demokrasi Dünyası adlı bir şirket tarafından başlatılan yeni bir girişimdir.

“Uygulama, seçmenlerin herhangi bir konuda kendi görüşlerini göstermelerine ve daha sonra oylarını kendi adlarına karar vermeleri için daha iyi yerleştirildiklerini düşündükleri birisine yerleştirmelerine izin veren bir tür “likit demokrasi” olarak tanımlanmaktadır.

Bunun da ötesinde, diğer katılımcılar da oylarını zincirden geçirebilirler. Sovereign, Ethereum gibi mevcut Blockchain platformlarını kullanıyor ve “oy” olarak adlandırdığı sınırlı sayıda tokenle sonuçlanıyor.

Bir bankanın birçok kişi için banka havalesine maliyeti esas olarak döviz kurları, sınırlamalar ve pahalı işlem ücretleri de dahil olmak üzere birkaç faktör göz önünde bulundurulur. Sadece bir banka işleminin ortalama maliyeti, transfer tutarının yüzde beşinden fazla olabilir.

Btcmagazin tarafından daha önce bildirildiği gibi:

“Ripple, süreci daha hızlı hale getirmek için dijital tokenler kullanmaktadır ve maliyetleri düşürürken bundan faydalanıyor. Şirketin merkezi San Francisco’dur ve XRP’yi uluslararası sınırlar üzerinden para transferi için kullanmaları için işletmelere ödeme yapacak olan 300 milyon dolarlık bir fon oluşturmuştur.”

Blockchain, “Demokratik Durumlar”da kullanım alanı bulabilecek mi? Bu sorunun cevabını gelecek bize verecektir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Çin'de Bir Şehir Blockchain Noter Programını Başlatıyor

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.

Feragat: Yazıda bahsedilen <Sovereign> proje, yalnızca Blockchain teknolojisine demokrasi alanında bir ilk giriş olduğunu bildirmek amacıyla referans alınmıştır. Ne yazarın ne de yayıncının (btcmagazin.com) bu projeyle hiç bir alakası bulunmaktadır.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu