El Salvador ve Tron, Bitcoin Düşüşünü Satın Aldı!

El Salvador başkanı ve kripto meraklısı Nayib Bukele, hükümetinin yakın zamanda mevcut düşüşten yararlanmayı amaçlayan bir yatırım hareketinde tüm Bitcoin varlıklarını 500 BTC artırdığını belirtti.

Bukele, resmi Twitter hesabı aracılığıyla ülkenin BTC’ye 15,3 milyon dolar yatırım yaptığını ve ülkenin toplam BTC’sini en az 2,301’e yükselttiği için son kripto piyasası çöküşü sırasında ortalama 30.744 dolar fiyatla 500 BTC satın aldığını açıkladı.

Bukele’nin duyurusundan yaklaşık 12 saat sonra, Çinli-Grenadlı iş yöneticisi ve TRON’un kurucusu Justin Sun, ortalama 31031.35 $ fiyatla 500 BTC satın alarak Bitcoin’e 15.5 milyon $ yatırarak El Salvador’un ayak izlerini takip etti.

El Salvador başkanı Bukele, paylaşımlarına bakılırsa Bitcoin düşüşünden mutluluk duyuyor gibi görünüyor. Satın alma işleminden 11 saat sonra, 500 BTC’yi bir milyon dolar kar için satabileceğini, ancak bunu yapmayacağını belirtti.

El Salvador, dünyanın en kripto dostu ülkelerinden biri olarak öne çıkıyor. Geçen yılın Eylül ayında bitcoin’i yasal para birimi olarak tanıyan ilk ülke oldu. Ülkenin başkanı, 40 yaşındaki işadamı Nayib Bukele, Bitcoin’e desteğini düzenli olarak dile getirdi.

Bukele, geçmişte birkaç kez kripto pazarındaki düşüşten yararlandı. Bir dizi tweet’te, ülkenin sadece birkaç saat arayla toplam 20.9 milyon dolar fiyatla ayrı işlemlerde 400 BTC aldığını açıkladı. Bu, hükümetin resmi olarak Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesinden bir gün önceydi.

Piyasa nereye gidiyor?

BTC şu anda dolar karşısında 31.618 dolardan işlem görüyor ve bu yılın başlarında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 47.8 bin dolardan yüzde 34 düştü. Varlık son zamanlarda Temmuz 2021’den bu yana en düşük seviyesi olan 29.9 bin dolara düştü.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Bitcoin Karlılığı Artıyor, BTC Fiyatı Daha Fazla Yükselecek mi?

Her zamanki gibi, Bitcoin ana kripto para birimlerinin çoğunu düşürerek bazı yatırımcıların teslim olmasına neden olurken, El Salvador hükümeti ve Justin Sun gibi diğerleri büyük bir geri dönüş bekledikleri için mevcut düşüşten yararlanmaya çalışıyor.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu