El Salvador, Yüksek Bitcoin Oynaklığı Ortasında 40 Milyon Dolar Kaybetti

Orta Amerika ülkesi El Salvador, kripto para birimi Bitcoin‘deki son dalgalanma nedeniyle, Bloomberg tarafından yakın tarihli bir raporda belirtildiği gibi, yaklaşık 40 milyon dolar kaybetti. Kayıpların, ülke tarafından bir sonraki 38.25 milyon dolarlık tahvil ödemesine eşit olduğu tahmin ediliyor.

El Salvador başkanı Bukele kısa süre önce Bitcoin satın aldı

Kayıplar Mart ayının sonunda başladı ve yaklaşık %40’lara çıktı. Bloomberg tarafından belirtildiği gibi, kayıplar daha da arttı ve El Salvador tarafından Bitcoin’e yapılan yatırımın endişe verici risklerini resmediyor.

Bu arada, bu bilgi El Salvador’un başkanı Bukele’nin 9 Mayıs’ta Twitter hesabından El Salvador’un 30,744 $ fiyatla 500 bitcoin satın aldığını duyurmasının ardından geldi. 

Ayrıca, El Salvador’un başkanı Bukele’nin tweet’inden kısa bir süre sonra, Tron kurucusu Justin Sun 10 Mayıs’ta Twitter hesabı aracılığıyla El Salvador’un satın almasının ardından, BTC başına 31.031,35 dolardan 500 BTC aldıklarını duyurdu. 

El Salvador’un Bitcoin ile Yolculuğu

7 Eylül 2021’de El Salvador Başkanı Bukele, Bitcoin’in finansal işlemleri gerçekleştirmek için kullanılabileceğini duyurdu. Daha sonra El Salvador, vatandaşlarının ticari işlemler gerçekleştirirken Bitcoin kullanmasına izin veren bir yasayı çıkaran dünya çapında ilk ülke olarak tarihe geçti.

Başkan Bukele, El Salvador’un yasal eğilimi olarak Bitcoin’in El Salvador ile diğer ülkeler arasında daha hızlı işlem akışını teşvik edeceğini kaydetti. Ayrıca, karar El Salvador’un dış borçlarını hızla kapatmasına yardımcı olacak.

Bu arada, Başkan Bukele’nin kararı geniş çapta kabul görmedi çünkü IMF, Uluslararası Para Fonları, El Salvador hükümetini Bitcoin’i Ülkedeki Yasal para birimi olarak kullanmanın içerdiği riskler konusunda uyardı. Ayrıca, kendilerinden kredi almanın imkansız olacağını da belirttiler.

IMF ayrıca, Bitcoin kullanımının finansal bütünlük, finansal istikrar ve tüketicinin korunması için büyük riskler oluşturduğunu kaydetti.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Arjantin'de Bitcoin ile Maaş Ödemeleri Gündemde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu