ETH İşlemleri Hiç Bu Kadar Pahalı Olmamıştı! - BTC MAGAZİN

ETH İşlemleri Hiç Bu Kadar Pahalı Olmamıştı!

IntoTheBlock’un son verilerine göre, Ethereum ücretleri tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 1.771 milyon dolara ulaştı. Günlük gas maliyeti ise 569 Gwei’ye çıktı.

Piyasa değerine göre ikinci en büyük kripto para birimi Ethereum (ETH), keskin bir piyasa düzeltmesi boğaları sarsmadan önce 1 Şubat 2018’den bu yana en yüksek seviyesi olan 1.162$’a yükseldi.

Ethereum İşlem Ücretleri Tavan Yaptı

Blok zincirindeki işlemlerin işlenmesi için ödenen gas ücretleri, tipik olarak bir talep ortaya çıktığında yükselir ve ağdaki işlemlerden sorumlu madencilere ödeme yapılır.

Glassnode’a göre, Ethereum madencileri yalnızca bir saat içinde 898.000$ değerinde muazzam bir ücret toplayarak yeni bir rekor kırdı.

Son ani artış, 2020 yılının yazında görülen merkezi olmayan finans (DeFi) sektöründeki çılgınlığı gölgede bırakmakla kalmadı, aynı zamanda 2018’in başlarındaki ICO balonunu aşmayı başardı. Otomatik piyasa yapıcı Uniswap ve stabilcoin operatörü Tether, geçen ay harcanan gas ücretlerinin büyük bir çoğunluğunu oluşturuyor.

Ethereum yatırımcıları büyük bir rallinin keyfini sürüyor olsa da, tek bir işlem göndermek potansiyel olarak yüzlerce dolara mal olabileceği için gelecekteki değeri ile ilgili bazı endişeler de var. Bu da, Uniswap’i ve diğer uygulamaları kullanılamayacak kadar istikrarsız hale getirebilir.

Ethereum daha az güvenli hale gelebilir

Ethereum’daki yüksek işlem ücretleri her zaman tartışma konusu oldu. Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin de daha önce yüksek işlem ücretleri nedeniyle Ethereum’un daha az güvenli hale gelebileceği konusunda uyarmıştı.

Buterin, 2020 yılının yazında ağın mevcut ücret modelini yenilemeyi amaçlayan Ethereum İyileştirme Teklifi (EIP) 1559’a bir kez daha desteğini dile getirmişti. EIP-1559, sabit ücretler getirerek işlem ücretlerini düşürmeyi amaçlıyordu.

Yine 2020’nin Aralık ayında Ethereum Core geliştiricisi Eric Conner, çok beklenen Ethereum İyileştirme Önerisi EIP-1559’un uygulanmasının sonunda gerçekleşeceğini ve sonuç olarak “çok fazla ETH” yakılacağını ifade etti.

EIP-1559 uygulandığında daha iyi bir kullanıcı deneyimi, daha sıkı güvenlik özellikleri, işlemler için daha büyük bloklar gelecek ve Ethereum blok zinciri tarafından işlenen her işlemden sonra ETH yakılacak. Bu durum, mevcut mekanizmadan farklı olacak.

Bununla birlikte, Ethereum 2.0’ın ağ tıkanıklığı ve ölçekleme sorunlarını ele alması bekleniyor ancak bunun yapılmaması, geliştiricilerin DeFi alanında halihazırda adımlar atan Cardano gibi rakip ağlara geçmesine neden olabilir.

Öte yandan madenciler fahiş ücretleri cebe indirmeye devam edebilecekleri için keskinlikle ağı tıkalı tutmak istiyorlar.

Yaklaşık %14 artış yaşayan Ethereum (ETH) yazı kaleme alınırken 1.035$ civarında işlem görüyor.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu