Ethereum Kullanıcıları Artık 'Makul Olmayan' Yüksek İşlem Ücretiyle Karşı Karşıya - BTC MAGAZİN

Ethereum Kullanıcıları Artık ‘Makul Olmayan’ Yüksek İşlem Ücretiyle Karşı Karşıya

Kripto piyasası geçtiğimiz hafta beklenmedik bir fiyat hareketi kaydetti. Bitcoin 10 bin dolara yaklaşmaya çalışırken, birçok altcoin fiyat artışını kral kripto paradan bağımsız olarak gördü. Ethereum da güçlü bir piyasa hissi bildirdi, çünkü eko-sistemi aktif adreslerde bir artışla çok fazla büyüme gördü. Ancak, bu olumlu metriklere ve yaklaşan ETH 2.0 sürümünün potansiyeline rağmen, Ethereum ağında zorluk var gibi görünüyor.

Yakın tarihli bir LongHash raporu, Ethereum’un ağında adresler ve faaliyetler açısından bir artış olurken; kullanıcıların artık makul olmayan yüksek işlem ücretleri ile karşı karşıya kaldıklarını ve uygulanan kısa vadeli çözümlerin çok fazla rahatlama sağlayamadığını vurguladı.

Raporda, madencilerin geçen ayın işlem ücretlerinde günde 2.500 ETH’den fazla para topladıkları belirtildi. İşlem ücretlerinde 2.500 ETH gerçekten tüm zamanların en yüksek seviyesi olmasa da, bu tür yüksek işlem ücretlerinin geçerli olduğu süre kullanıcılar için endişe vericidir.

Raporda, uygulanan kısa vadeli çözümün artan işlem ücretlerinde büyük bir fark yaratamayacağı vurgulandı.

“Bu yüksek ücretlerin sürekliliği, her bloğun gaz limitini 10.000.000’den 12.500.000’e çıkarmak için Ethereum madencileri arasında oy kullanılmasına rağmen geliyor. Teklif başarıyla oylandı ve 19 Haziran’da ağa daha fazla işlem kapasitesi sağlayarak geçti.”

Etherscan tarafından sağlanan ağ verilerine göre, ortalama gaz fiyatı Ocak 2020’de 11.6 Gwei’den, basın zamanında 47.5 Gwei’ye yükseldi, bu %309.4 artış demektir.

Ancak rapora göre, geliştiricilerin bakabileceği, Ethereum İyileştirme Teklifi 1559 (EIP-1559) ve çok beklenen ETH 2.0 lansmanı gibi birkaç uygulanabilir seçenek var. Teklif, şu anda işlem ücretlerine karar veren “Verimsiz” ve kararsız açık artırma modelini kaldırabilecek alternatif bir sisteme bakarken; ETH 2.0’ın piyasaya sürülmesi bir yıldan fazla sürecek ve kısa vadede rahatlama sağlaması muhtemel değil.

Kurtuluş İçin Bir Seçenek

Bitcoin’in Yıldırım Ağı (Lightning Network) gibi ikinci katman çözümler için geliştirme planları zorunlu olarak plana göre gitmiş olsa da; katmanlı çözümlerin olumlu bir etkisi olabilir ve şimdi fırlayan ücretlere maruz kalan Ethereum kullanıcılarına yardımcı olabilir.

Artık fırlama ücretlerine tabi olan Ethereum kullanıcıları raporda şunları kaydetti;

“Ethereum’un, ikincil bir güvenli ağdaki işlemlerin yükünü azaltmaya çalışan kendi geliştiricileri var. Bu tür sistemler daha hızlı işlemlere, daha ucuz işlem ücretlerine ve potansiyel olarak daha fazla güvenlik ve gizliliğe izin verir.”

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu