FCA, Kripto Türevlerinin Satışını Yasakladı - BTC MAGAZİN

FCA, Kripto Türevlerinin Satışını Yasakladı

FCA, belirli türdeki kripto varlıklara perakende tüketicilere atıfta bulunan türevlerin ve borsada işlem gören senetlerin (ETN’ler) satışını yasaklayan nihai kurallar yayınladı.

FCA, bu ürünlerin oluşturdukları zarar nedeniyle perakende tüketiciler için uygun olmadığını düşünüyor. Bu ürünler aşağıdaki nedenlerden dolayı perakende tüketiciler tarafından güvenilir bir şekilde değerlendirilemez: 

  • dayanak varlıkların doğasında var olan, yani değerleme için güvenilir bir temeli olmadığı anlamına gelir
  • ikincil piyasada piyasa suistimali ve mali suçun yaygınlığı (örneğin siber hırsızlık)
  • kripto varlık fiyat hareketlerinde aşırı oynaklık
  • perakende tüketiciler tarafından kripto varlıkların yetersiz anlaşılması
  • Perakende tüketicilerin bu ürünlere yatırım yapmaları için yasal yatırım ihtiyacının olmaması  

Bu özellikler, perakende tüketicilerin bu ürünlere yatırım yapmaları durumunda ani ve beklenmedik kayıplardan zarar görebileceği anlamına geliyor. 

Düzenlenmemiş devredilebilir kripto varlıklar, ‘belirli yatırımlar’ veya e-para olmayan ve alınıp satılabilen ve Bitcoin, Ether veya Ripple gibi iyi bilinen coinleri içeriyor. Belirtilen yatırımlar, mevzuatta belirtilen yatırım türleridir. Bu yatırımlarla ilgili olarak belirli türde düzenlenmiş faaliyetler yürüten firmalar, FCA tarafından yetkilendirilmelidir. 

Bu zararları gidermek için FCA, herhangi bir türevin (yani fark sözleşmesi – CFD’ler, opsiyonlar ve vadeli işlemler) tüm perakende tüketicilere satışını, pazarlamasını ve dağıtımını yasaklayan kurallar koymuştur ve ETN’ler, içinde veya dışında faaliyet gösteren firmalar tarafından düzenlenmemiş devredilebilir kripto varlıklara atıfta bulunmaktadır.

FCA, perakende tüketicilerin bu ürünler üzerindeki yasaktan yaklaşık 53 milyon sterlin tasarruf edeceğini tahmin ediyor.

FCA’nın geçici Strateji ve Rekabet İcra Direktörü Sheldon Mills şunları söyledi:

‘Bu yasak, bu ürünlerdeki perakende tüketicilere yönelik potansiyel zararı ne kadar ciddiye aldığımızı yansıtıyor. Tüketicinin korunması burada çok önemlidir.

Kripto varlıkları güvenilir bir şekilde değerlendirmenin doğasında var olan zorluklarla birlikte önemli fiyat dalgalanmaları, perakende tüketicileri kripto türevlerinin alım satımından zarar görme riskiyle karşı karşıya bırakıyor. Bunun önemli ölçüde gerçekleştiğine dair kanıtımız var. Yasak, uygun bir koruma seviyesi sağlar. ‘

Yasak 6 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek. FCA, İngiltere’deki tüketicileri, kripto türevi yatırım dolandırıcılıkları konusunda tetikte olmaya devam etmeye çağırdı. Bazı kripto varlık türlerini perakende tüketicilere atıfta bulunan türevlerin ve ETN’lerin satışı artık yasaklandığından, bu hizmetleri perakende tüketicilere sunan herhangi bir firma artık dolandırıcı olarak kabul edilecektir.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu