Federal Rezerv Dijital Para Biriminin Faydalarını Değerlendiriyor - BTC MAGAZİN

Federal Rezerv Dijital Para Biriminin Faydalarını Değerlendiriyor

  • Federal Rezerv, dijital para birimi çıkarılıp çıkarılmayacağına henüz karar vermedi.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, ABD’nin 18 Ekim’de Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından düzenlenen sınır ötesi ödemeler üzerine sanal bir konferans sırasında dijital para biriminin faydalarını hala “değerlendirmekte” olduğunu açıkladı.

Boston Fed’in bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) oluşturmak için MIT Dijital Para Birimi Girişimi ile birlikte çalıştığını belirtti.

Powell, Kongre’ye Kasım 2019’da dijital para basma olasılığını araştırdığını söyledi. Şimdi kararın henüz verilmediği görülüyor.

Fed, ABD dolarını dijitalleştirme konusundaki isteksizliği nedeniyle birçok eleştiriyle karşı karşıya kaldı. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin, Dijital Para Birimi Elektronik Ödeme (DCEP) olarak da bilinen Yuan’ın dijital versiyonunu çoktandır test ediyor.

Ancak Powell, önce yapmaktansa doğru yapmak zorunda olduklarını iddia etti. Ayrıca, tüm merkez bankalarının yaklaşık %80’inin kendi CBDC’leri üzerinde çalıştığını belirtti.

Uluslararası Ödemeler Bankası genel müdürü Agustín Carstens, merkez bankaları ile IMF arasındaki yakın işbirliğinin önemini vurgulayarak bunu “gerekli” olarak nitelendirdi. Farklı CBDC’ler arasında birlikte çalışabilirliği sağlamanın gerekli olduğuna inanıyor. Bu, merkez bankalarının lider olmasına izin verir:

“CBDC’lerin ödeme sisteminde bir fark yaratmasını istiyoruz.”

Libra gibi özel sektör çözümlerinden bahseden Powell, inovasyonu teşvik etme olasılıklarının yüksek olduğunu, bu yüzden birlikte çalışmaları gerektiğini belirtti:

“İşbirliği içinde çalışmamız gerekiyor. Özel sektörün geniş yeniliklere katkıda bulunması muhtemeldir.”

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeyi unutmayın!


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu