Gary Gensler, Bitcoin ve Kripto Piyasası İçin Felaket Olabilir - BTC MAGAZİN

Gary Gensler, Bitcoin ve Kripto Piyasası İçin Felaket Olabilir

Mevcut SEC başkanı Gary Gensler kısa süre önce kripto para birimleri ve düzenlemeler hakkında konuşmak için Washington Post’a bir röportaj verdi. Sıkı yatırımcı koruma düzenlemelerine duyulan ihtiyaç konusundaki önceki duruşunu yineledi ve kripto pazarını temizlemek için burada olduğunu söyledi.

Devam eden Ripple davası ve Coinbase’in önde gelen hizmetlerine yönelik son tehdit göz önüne alındığında, güvenlik sorunları da oldukça tartışmalı hale geldi. Gensler konuya değindi, ancak bir kripto varlık güvenliğini neyin sağladığı konusunda fazla netlik sağlamazken, diğerlerini güvenlik dışı olarak nitelendirdi, ancak kripto varlıklarıyla ilgilenen borsaların ve platformların uygulamaya hazır olması gerektiği konusunda uyardı.

“Bu platformlarda menkul kıymet yatırım sözleşmeleri veya senetleri veya menkul kıymet tanımına uyan başkaları olması kuvvetle muhtemeldir. Bu platformlar devreye girmeli. Borsaların yatırımcısı koruma görevi olsun, nasıl kayıt olunacağını bulmalılar. Şimdi, pek çoğunda önlem yok. Bu yüzden, bu icra davalarını getirmeye devam edeceğimizden gerçekten korkuyorum. Ama bir sorun olacak. Borç verme platformları veya ticaret platformları ile ilgili bir sorun olacak. Ve açıkçası, bu olduğunda, birçok insanın zarar göreceğini düşünüyorum.”

Bununla birlikte, SEC başkanının göreve başladığından beri benzer bir duruş sergilediğini, ancak SEC’in gelişmekte olan kripto pazarını öldürmeden yatırımcı korumasını nasıl sağlayacağına dair herhangi bir taslak veya plan vermediğini belirtmek gerekir.

Gensler’in blok zinciri ve kripto varlıkları hakkında ders veren bir MIT profesörü olarak kaydından dolayı birçok kripto meraklısı, özellikle SEC başkanı Jay Clayton’ın tartışmalı görev süresinden sonra, atanmasının daha iyi düzenlemelere yol açacağını umdu.

Gensler’in Düzenleyici Duruşu Kripto Sektörüne Daha Ciddi Zarar Verebilir

Clayton’ın SEC başkanı olarak görev süresi boyunca, kripto piyasası kurumsal yatırımcıların pek ilgisini çekmede nispeten yeniydi ve bu nedenle geriye dönüp bakıldığında, piyasa büyüklüğü ve talebi göz önüne alındığında tüm Bitcoin ETF tekliflerini reddetme kararı adil görünüyor. Bununla birlikte, bugün kripto piyasası hem perakende hem de kurumsal devler tarafından benimsenerek gelişirken, Gensler’in kararı kripto piyasası için daha feci olabilir.

Gensler, mevcut kripto varlıklarının çoğunluğunun menkul kıymet olarak nitelendirildiğini belirtti. 

Gensler liderliğindeki SEC şu anda birçok kişinin en hızlı büyüyen kripto pazarlarından birini öldüreceğine inandığı DEFİ piyasasını düzenlemek için çalışıyor. Ayrıca, Gensler, stablecoinleri poker çiplerine benzetti ve görünüşe göre ABD Doları tarafından desteklenmesine rağmen stablecoinlerin peşinden gitmeyi planlıyorlar. 


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu