ABD Hükümeti Bitcoin’e Zarar Verebilir mi?

Bildirildiği üzere ABD Hazinesi Mali Suçlar Departmanı (FinCEN), self-custody olarak sınıflandırılan kripto cüzdanlarının kullanıcılarını etkileyebilecek yeni kuralını açıklamıştı. Bu kural ile para yatırma ve çekme dahil 3.000$’ı aşması durumunda işlemin kaydedilmesi gerekecek.

Yeni kural, sanal varlık hizmet sağlayıcıları (VASP’ler), yani merkezi borsalar ve kripto saklama hizmeti sağlayıcıları için geçerlidir. Bahsedilen kuruluşlar, bir sanal varlık hizmet sağlayıcısından transfer alan adres sahibinin adı ve adresinin bir kaydını tutmak zorunda kalacaklar.

VASP’ler borsalardan saklama hizmetleri sağlayıcılarına kadar herkesi içerir ve bu kural gereğince VASP’lerin 10.000$’dan fazla para yatırma veya çekme işlemlerini CTR yoluyla bildirmesi gerekir. Bununla birlikte yönetmelik, “seyahat kuralında” da bir takım değişikliklere yol açabilecek bir dizi önlemin bir parçası olarak bu tür suç faaliyetlerini azaltmayı amaçlıyor. Bu değişiklik, 250 doları aşan uluslararası işlemler hakkında daha fazla bilgi gerektirebilir.

Jake Chervinsky’nin açıkladığı üzere, “şimdiye kadar Seyahat Kuralı, bu kayıt tutma ve raporlama gereksinimlerini yalnızca VASP’den VASP’e işlemlere uyguluyordu.

Hükümetin bu kuralı uygulama gerekçesi, küresel terörizmle mücadele, kara para aklamayı önleme, vatandaşları koruma ve uyuşturucu satışı gibi yasadışı faaliyetler için darknet üzerinde kripto paraların kullanılmasını engellemedir.

Bununla birlikte Fransa son zamanlarda ABD’de önerilenlerden daha katı bir kural uyguluyor ve bunun nedeni Fransa’ya yapılan terörist saldırılarıdır.

Fransız kripto derneği ADAN’ın başkanına göre, Maliye Bakanlığı kriptodan kriptoya işlemler de dahil olmak üzere tüm kripto işlemleri için tam KYC’yi zorunlu kılacak bir kararname yayınlayacak.

Sonuç olarak, Bitcoin ve kripto varlıkların merkezi olmayan doğası nedeniyle çoğu varlığa el konulamaz veya durdurulamaz. Düzenlemeye ihtiyaç olsa bile önerilen kural yetkililerin işlemleri tam olarak izlemesine izin verecek.

Kural haklar konusunda aşırıya kaçıyor olsa da, VASP’lerin kötü aktörlerle etkileşime girmesini engelleyemez. Aslında, kural belirsizdir ve kimlik belirleme ile nasıl başa çıkacağı net değildir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   SEC Kripto Para Birimlerini Öncelikli Listesine Ekledi

Chervinsky sözlerine ekledi:

“Bu kural, VASP’leri bu bilgileri her defasında otomatik olarak teslim etmeye zorlar.”

Bu kural veya bu kuralın daha hafif bir şeklinin uygulanması durumunda diğer bazı ülkeleri de bu yolda ilerleyebilirler. Dolayısıyla bu kripto sektörünü bir bütün olarak etkileyecek ve finansal gizliliği ihlal ederek Bitcoin ve diğer kripto paraları tamamen ortadan kaldıramaycak olsa da onlara zarar verebilecek bir konudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu