Girişim Sermayesi Devine Göre Cardano Ethereum’a Rakip Olamıyor

En büyük ve en önde gelen kripto girişim sermayesi fonlarından biri, 2022 itibariyle kripto dünyasına ilişkin kendi kapsamlı araştırmasını yayınladı. Çalışma, kripto dünyasını tanımlayan beş önemli noktayı vurgulamaya kadar gitti. Bazı tezler ilginç görünüyor ama bunlardan biri açıkça göze çarpıyor.

a16z’in raporuna göre, Web3 alanında hala Ethereum ile eşit projeler yok ve gerçek rekabeti temsil edebilecek olanlar hala çok geride.

A16z analistleri tarafından yapılan Ethereum’un üstünlüğü tezi, çeşitli ölçütlere dayanıyor.

Bunlardan biri, ilk taahhütten bu yana aylık aktif geliştiricilerin günlere oranıdır.

Bu göstergeye göre, Ethereum’un inşasında yaklaşık 4.000 geliştirici yer alıyor. İkinci sırada 1.000 aktif geliştirici ile Solana yer alıyor. Örneğin Cardano, çalışmada belirtilen diğer blok zincirleri gibi ilk 500’e bile girmedi.

Blok zinciri popülerlik analizi için diğer önemli parametreler, aktif adreslerin sayısı ve günlük işlemlerin sayısıdır.

Bu durumda Ethereum, 5.5 milyon aktif adres ve 1,1 milyon günlük işlemle Solana ve BNB Chain ve Polygon’un arkasında yer alıyor.

Avalanche ve Fantom da tabloya dahil olma onuruna sahipti, ancak Messari’ye göre Cardano sadece 115.000 aktif adrese ve yaklaşık 125.000 günlük işleme sahip olan orada bile sayıca çok daha düşük.

Özetlemek gerekirse, popülerliğine rağmen Ethereum, ademi merkeziyetçiliğe daha fazla önem vererek ölçeğe teslim oluyor. Bu nedenle, Cardano da dahil olmak üzere diğer blok zincirleri, daha iyi performans ve daha düşük ücret vaadiyle kullanıcıları çekmeyi başardı.

Cardano şu anda hala yakalama modunda olsa da, gelecek için hala küçük bir umut ışığı ve çok sayıda takipçisi var.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Cardano Kurucusu Hoskinson, Coindesk'i mi Satın Alacak?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu