ABD, En Büyük Bitcoin Madencilik Merkezi Oluyor

Cambridge Alternatif Finans Merkezi tarafından yayınlanan yeni verilere göre, ABD şu anda küresel Bitcoin madenciliği hash oranının %37,84’ünü oluşturuyor.

Ekim ayında, Çin Komünist Partisi’nin enerji yoğun endüstri üzerindeki baskıları nedeniyle Çin’in küresel hash oranındaki payı neredeyse sıfıra düştükten sonra ABD ilk kez ilk sırada yer aldı.

FoundryUSA ayrıca dünyanın en büyük madencilik havuzu haline geldi.

Gürcistan, geniş bir farkla ABD’deki en büyük madencilik merkezidir ve ülkenin hash gücünün %30’undan fazlasını oluşturmaktadır. Onu Teksas (%11,22) ve Kentucky (%10,93) izlemektedir. Dahası, iki derin mavi eyalet olan New York ve Kaliforniya, birçok ilerici Demokratın Bitcoin‘e karşı olmasına rağmen, madencilik faaliyetinin önemli bir payından (sırasıyla %9,77 ve %7,9) sorumludur.

Şaşırtıcı bir şekilde, CCAF tarafından yayınlanan yeni rapor, Çin’in küresel pazarın %22,29’luk payıyla en iyi küresel oyunculardan biri olarak yeniden ortaya çıkmayı başardığını belirtiyor. Veriler, yerel madencilerin yerel makamlar tarafından dayatılan acımasız kısıtlamaları başarıyla atlatmasıyla birlikte yeraltı madenciliği faaliyeti olduğunu neredeyse doğruluyor. CCAF’ye göre Çinli madenciler izlerini kapatmak için yabancı proxy hizmetlerine güveniyor.

Bu arada, en iyi Bitcoin madencilik destinasyonlarından biri olarak ortaya çıkan Kazakistan, %13,22’ye düşen hashrate payında büyük bir düşüş gördü.

Kanada, Bitcoin‘in küresel hash gücünün %6,48’lik payıyla dördüncü sırada yer alıyor.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Hackerlar 5.8 Milyon Dolarlık Bitcoin Taşıdılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu