İsviçre Ulusal Bankası, Bitcoin İddialarını Reddetti

Artan makroekonomik belirsizliğe rağmen, Bitcoin (BTC) hala dünyanın rezerv para birimi olarak yeterince kabul görmüyor. İsviçre Ulusal Bankası (SNB), BTC’yi rezerv para birimi olarak satın alma ve tutma planlarını reddetti.

Merkez bankasının 29 Nisan Cuma günkü yıllık genel toplantısında, Başkan Thomas Jordan, Bitcoin’i bankanın bilançosuna koymak için herhangi bir planlarının olmadığını söyledi:

“Bitcoin satın almak bizim için sorun değil, bunu doğrudan yapabiliriz veya bitcoin tabanlı yatırım ürünleri satın alabiliriz. Bilançomuzda bitcoin olması gerektiğine ikna olduğumuzda, teknik ve operasyonel koşulları nispeten hızlı bir şekilde düzenleyebiliriz”.

Ayrıca mevcut perspektiften Bitcoin’in döviz rezervi kriterlerini karşılamadığını da sözlerine ekledi. Dolayısıyla bu konuda herhangi bir planla hareket etmeyeceklerdir.

Küresel Makroda Bitcoin’in Artan Önemi

Küresel makroekonomik belirsizliğin ortasında, ABD’nin dünyanın rezerv para birimi olarak kalesini yavaş yavaş kaybettiğini görüyoruz. Ayrıca, mevcut jeopolitik durum, kriptoyu ön plana çıkaran küresel ticaretin dinamiklerini değiştiriyor.

Rusya’ya yönelik mevcut yaptırımların ortasında, dünya vatandaşları hükümet etkisinden arınmış bir para birimine sahip olmak istiyor. Bitcoin, finansal sınırlardan uzak olduğu için bu durumda onlar için doğal bir seçim haline geliyor. Bitcoin’in son on yılda çok yönlü getirilerine rağmen, onu bir rezerv para birimi olarak seçmenin kendi maliyetleri var.

Bitcoin (BTC) hala çok değişken bir varlık sınıfı olmaya devam ediyor ve ABD hisse senedi piyasasını yakından takip ediyor. Bu nedenle, piyasada yatırımcıların servetini koruyabilecek gerçek bir riskten korunma aracı olduğunu henüz kanıtlamadı.

Öte yandan, Wall Street bankacılık kurumlarının Bitcoin’e maruz kalmalarını artırdığını görüyoruz. Dün Goldman Sachs, müşterilerine Bitcoin destekli bir kredi teklif ederek bu hamleyi yapan ilk büyük ABD bankası olduğunu duyurdu.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Pakistan, Bitcoin ve Kripto Paraların Önüne Geçmeye Çalışıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu