Almanya, Bitcoin Dostu Olma Yolunda İlerliyor!

Almanya kripto dostu bir ülke olma yolunda bir adım daha attı. Alman Parlamentosu, kripto vergilendirmesine ilişkin bir yuvarlak masa toplantısında, stake ve ödünç verme işlemlerinden elde edilen kripto kazançlarının vergisiz satışı için süreyi 10 yıla çıkarmamaya karar verdi. Böylece, Almanlar artık kripto varlıklarını 1 yıllık stake ve ödünç verme işleminden sonra vergiden muaf olarak satabilirler.

Almanya Federal Maliye Bakanlığı, stake etme ve ödünç verme işlemlerinden elde edilen kripto kazançlarının vergisiz satışı için minimum 10 yıllık bir süre gerektiren yasa taslağının kaldırıldığını da duyurdu. Yakında kripto dostu yeni bir yasa taslağı yürürlüğe girecek.

Almanya Parlamentosu Kripto Staking ve Borç Vermeyi Vergisiz Hale Getiriyor

Alman Milletvekili Frank Schäffler, 29 Nisan’da bir tweet’te, Alman Parlamentosu’nun vergiden muaf kripto para yatırma ve ödünç verme için 10 yıllık bir bekletme süresi sınırını kaldırma kararıyla ilgili olarak açıkladı. Milletvekilleri, bekletme süresinin 1 yıl tutulması kararı ile harekete geçti. Aslında, staking ve ödünç vermeden elde edilen kripto kazançlarının vergisiz satışı için olağan elde tutma süresidir.

Stake etme ve ödünç verme, kullanıcıların ödüller, faiz ve yeni kripto almak için ağlarda veya platformlarda bir süreliğine kripto para birimlerinde kilitli kalmasına olanak tanır.

Daha önce, kullanıcıların kripto para birimlerini vergiden muaf olarak satabilmeleri için stake ve ödünç verdikten sonra 10 yıl boyunca tutmaları gerekiyordu.

Alman Gelir Vergisi Yasası’nın 23. Bölümü kapsamındaki gelir vergisi yasaları, vergiden muaf sermaye kazançları için elde tutma süresinin uzatılmasını zorunlu kılmıştır.

Almanya Kripto Merkezi Olmayı Hedefliyor

Coincub anketine göre Almanya, dünyanın en iyi kripto dostu ülkesi olmak için Singapur’u geride bıraktı. Almanlar arasında kripto kullanımı sadece bir yılda iki katından fazla arttı.

Bir grup Alman bankası, insanların kripto para birimleri alıp satmasına izin vermek için fintech blockchain uygulamaları yapmaya başladı. 21 Nisan’d Almanya’nın en büyük bankalarından biri olan Commerzbank, BaFin finansal düzenleyicisine kripto ticareti ve saklama lisansı için başvuruda bulundu. 

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Huobi, Çinli Yeni Kullanıcı Kayıtlarını Askıya Aldı

Ülkede birkaç kripto girişimi ortaya çıktı. Ayrıca, Almanya’da kriptoya yönelik kurumsal talep arttıkça, birkaç şirket ülkede kripto ve Bitcoin ETP’lerini tanıttı.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu