Japonya Yeni Ekonomi Birliği: Kripto Para Vergileri Düşürülsün

Japonya Yeni Ekonomi Birliği (JANE), Japon Mali Hizmetler Ajansı’ndan (FSA) kripto para gelirleri için geçerli vergi oranını düşürmesini istedi.

Japon e-ticaret devi Rakuten’in CEO’su Hiroshi Mikitani’nin liderliğindeki JANE’nin, ülkenin mali düzenleyicisine, genel vergilendirme yerine ilerici vergilendirmeye uygun olarak vergi şifrelemesini isteyen bir teklif talebi gönderdiği bildirildi.

Makaleye göre, ticari kripto para birimlerinden elde edilen gelir şu anda yüzde 55 olarak vergilendiriliyor. Kripto kazancına ilerici vergi uygulanarak, vergiyi yüzde 20’ye düşürmeyi amaçlanıyor. Bu, ülkedeki hisse senetleri ve forex piyasalarına uygulanan orana eşdeğer. Dernek ayrıca FSA’dan kripto paralar arasındaki işlemlere vergi koymamasını istiyor.

Düzenleme teklifinde Japonya Yeni Ekonomi Birliği (JANE), Japon düzenleyiciden, kripto endüstrisine kısıtlayıcı düzenlemeler uygulayarak yeniliğe zarar vermemesini istedi. Özellikle, JANE’nin teklifleri, FSA’nın düzenleyici kapsamının açıklanması, ilk madeni para teklifi (ICO) anlaşması, kripto velayet ticareti ve türev alım satım işlemlerine atıfta bulundu.

“Japonya’nın Amazon’u” olarak bilinen Rakuten, kısa bir süre önce, kurumsal yapısının revize etti. Ayrıca kripto ile ilgili işlerini içeren yeni bir ödeme yöntemi oluşturduğunu duyurdu. Şirket, sadakat şubesi Spotlight Inc.’i, aynı zamanda bir kripto para birimi değişimi gerçekleştirecek olan Rakuten Payment adlı yeni bir işletmeye devretmeyi planladığını belirtti.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Almanya Hükümetinden Kripto Para Birimlerine 'Libra' Darbesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu