JP Morgan: Stabil Coinler Popülaritede Büyürken Bitcoin Daha Fazla Kurumsal İlgi Görüyor - BTC MAGAZİN

JP Morgan: Stabil Coinler Popülaritede Büyürken Bitcoin Daha Fazla Kurumsal İlgi Görüyor

Blockchain ve kripto para birimleri 2019’da varlıklarını ve kullanımlarını genişletti diyen JP Morgan, 2019 yılında teknoloji ve dijital varlıkların performansı hakkında kapsamlı bir rapor hazırladı.

Bankanın CEO’su Jamie Dimon, iki yıl sonra Bitcoin‘e “sahtekarlık” demekten vazgeçerken, JPM en büyük kripto para birimini içeren 74 sayfalık bir belge yayınladı. Tartışılan konular arasında rapor, Bitcoin’in daha fazla kurumsal yatırımcıyı çekme konusundaki gelişmelerini özetliyor.

JPM’nin makalesi Chicago Ticaret Borsası ve ICE’nin Bakkt’ı gibi düzenlenmiş kuruluşlara atıfta bulundu.

Rapor, CME’ye olan ilginin 2019’da önemli ölçüde arttığı sonucuna vardı. 

Ancak rapor Bakkt platformunun henüz tam potansiyeline ulaşmadığını iddia etti:

“ICE ve Bakkt lansmanı, kripto piyasası için önemli bir kilometre taşı olan düzenlenmiş ABD borsasında merkezi olarak temizlenmiş Bitcoin seçeneklerinin ortaya çıkışını temsil ederken, opsiyon hacimleri ve açık faiz oldukça küçük.”

Ayrıca raporda, Bitcoin’in oynaklığının geçen yıl azaldığı bildirildi, ancak yine de Hisse Senetleri, Emtia, Hedge çekirdek pazarlardan en az beş kat daha büyük.

Blockchain

Belge, Blockchain’in gelişimine de yer verdi. Rapor, 2019’un sonlarından itibaren Çin‘in pro-blockchain sloganı da dahil olmak üzere teknolojideki ciddi gelişmelere dikkat çekti.

Rapor, “Blockchain, ödemelerde deneme ve kullanımın ötesine geçti” dedi. 

Ayrıca, finans sektörünün, özellikle de yerleşim ve takas alanlarının, dağıtılmış defter teknolojisini uygulayarak önemli ölçüde fayda sağlayabileceği konusunda bilgi verdi.

Ancak, rapora göre Blockchain henüz tamamen ana akım haline gelmedi:

“Gerçekten de, Blockchain’in ana akımın daha hızlı benimsenmesini görmememizin nedenlerinden birinin, bir Blockchain’e giren bilginin doğrulanmasına ihtiyaç duyulduğunun gerçek dünya farkındalığı olduğuna inanıyoruz.”

Stabil Coinler

Çoğu kripto para birimi arasındaki oynaklığı bir kez daha özetleyen JPM, stabil coinerden de bahsetti. Yoğun fiyat dalgalanmalarında nispeten istikrarlı kaldıklarından, yatırımcılar genellikle bu gibi durumlarda onları sabit bir yatırım olarak kullanırlar.

Belge, stabil coin kullanımlarının 2019’da arttığını iddia etti. Ayrıca, “böyle bir ödeme sisteminin çalıştırılmasının mikroyapısındaki zorluklara rağmen küresel işlem faaliyetlerinde önemli ölçüde büyüme potansiyeline sahiptir” dedi.

Aynı zamanda, Facebook Libra gibi özel sektöre ait stabil coinler düzenleyici engellerle karşılaşmaya devam edebilir diyen JP Morgan, önemli düzenleyici gözetim ihtiyacının hızlı benimsenmesi nedeniyle geldiğine inanıyor.

Dev banka bir yıl önce kendi JPM kripto para birimini yaratmayı planladığını açıkladı.

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu