JPMorgan'ın Blockchain Raporu: Ana Akım Benimsenmesi Hala Uzak - BTC MAGAZİN

JPMorgan’ın Blockchain Raporu: Ana Akım Benimsenmesi Hala Uzak

JPMorgan, bu hafta Blockchain hakkında geniş kapsamlı bir rapor yayınlayarak, teknolojinin ana akım benimsenme beklentilerine ve Facebook destekli Libra projesi gibi istikrarlı paraların uygulanabilirliğine değindi.

Bu yılki JPMorgan Perspektifler raporunda, Blockchain’in borsalar arasında daha yaygın kullanım gördüğü iddia edildi, ancak rapora göre ana akım tarafından benimsenmesi hala yıllarca uzakta.

Raporun temel sonuçları arasında Blockchain, bankaların iş modellerini verimli ve esnek bilgi transferi ve depolama dışı satışlar sağlayarak dönüştürmek için uzun vadeli potansiyel olarak görülüyor. Ancak bu bildiriye ek olarak, ilerleme hızının yasal ve teknik kaygıların, özellikle de “platformlar arası entegrasyonun” çözülmesine bağlı olacağı uyarısı yapıldı.

Raporda, “En az üç ila beş yıl önce Blockchain çözümlerinin yaygın bir şekilde uygulandığını görsek de, makro ekonomik ortam, yasal ve düzenleyici çerçeveler ve platformlar arası entegrasyon gibi teknik zorluklar ilerlemeyi yavaşlatabilir” denildi.

Kurumsal Yatırımcı Sayısında Artış

74 sayfalık rapora göre, bankalar takas ve teminat yönetim sistemlerini oluşturmak için giderek artan oranda dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) kullanıyor. Ayrıca, kripto pazarı olgunlaşmaya devam ediyor ve kurumsal yatırımcıların da kripto para ticaretine katılımının artık önemli ölçüde olduğu belirtiliyor.

JPMorgan’ın raporu, geçen yaz çıkış yapan ve o zamandan beri merkez bankacılar da dahil olmak üzere dünyanın politika yapıcılarının dikkatini çeken Facebook destekli stabilcoin projesi olan Libra’nın ayrıntılı bir analizini içeriyor.

Raporda özellikle ağın kısa vadeli likidite tesislerinin yokluğunda istikrarlı bir ölçek elde edip edemeyeceği sorgulanıp, Libra’nın bir ödeme sistemi olarak uygulanabilirliği araştırılmış.

“Stabilcoinler ve özellikle Libra, küresel işlemsel aktivitenin önemli bir kısmını önemli ölçüde büyütme potansiyeline sahip. Bununla birlikte, şu anda tasarlandığı ve önerildiği gibi, böyle bir ödeme sisteminin işletilmesinin mikro yapısı dikkate alınmıyor. Kısa vadeli likidite tesislerinin, özellikle de piyasa güçlerinden nispeten yalıtılmış olanların, faaliyetin temeldeki para biriminin güvenli bir şekilde destekleyebileceğinden daha hızlı büyümesi riskini ortaya koyuyor. Ödeme sistemi kilitlenme riskinin, özellikle stres dönemlerinde, ciddi makroekonomik sonuçları olabilir.”

İstikrarlı paralara bir bütün olarak bakıldığında, raporda özellikle “dünyanın özel para için hazır olduğu, fiat para birimi olarak düşündüğümüz şeylerin çoğunun özel olarak yayınlandığı” belirtiliyor.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu