Türkiye'nin İlk Finansal Blockchain Platformu 'BIGA Dijital Altın' Başlatıldı - BTC MAGAZİN

Türkiye’nin İlk Finansal Blockchain Platformu ‘BIGA Dijital Altın’ Başlatıldı

Takas ve Saklama Bankası (Takasbank), fiziksel destekli, Blockchain tabanlı elektronik altın transfer sisteminin Pazartesi günü başlatıldığını duyurdu.

Banka, BIGA Dijital Altın olarak adlandırılan sistemin, “fiziksel bir emtia olan sayısallaştırılabilir altının blok zincir teknolojisi ile eşler arası aktarımına izin veriyor” açıklamasında bulundu.

BIGA Dijital Altın sistemi için araştırma 2018’de başladı, Eylül ayında denemeler tamamlandı.

Takasbank şu anda fiziksel malları dijitalleştirmek ve finans sektöründe blok zinciri kullanmak için bir yapı oluşturmaya odaklanıyor.

“Çabalarımız sonucunda, blok zincir teknolojisinin kullanılmasına izin vererek kendisini dünyadaki birçok benzer projeden ayıran Dijital Varlık Transfer Platformu’nu oluşturduk ve mevcut düzenlemelere tam uyum sağladık”

Varlıklar, Borsa İstanbul kasalarında “fiziksel olarak depolanmış bir gram altın” ı temsil eden “BIGA” adı verilen dijital değerler olarak işlem görecekler.

Banka üç ana işlem (ihraç, geri ödeme ve transfer) sağlıyor.

“Blockchain destekli BIGA Platformunda, Altın Transfer Sistemi ile entegrasyon, yetkilendirmeyi temizleme, izleme ve raporlama araçları da dahil olmak üzere ek özellikler de var.”

Sistemde, Ziraat Bankası, Vakıf Bank, Garanti BBVA, katılım bankaları Albaraka Türk, Kuveyt Türk ve Ziraat Katılım bulunuyor.

Banka ayrıca, ilk blok zinciriyle çalışan finansal ağın, iç sistemlerini yükselttikten sonra altın bakiyelerini 7/24 aktarabilen katılım bankaları ile oluşturulduğunu vurguladı.

Geçtiğimiz yıl Takasbank, finansal kurumlar arasında sorunsuz bilgi akışı için başka bir blockchain tabanlı sistem geliştirdi.

Takasbank, % 80’inden fazlası Türkiye’nin Varlık Fonu’na sahip olan Borsa İstanbul’un bir yan kuruluşudur.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu