Europol Monero (XMR)'nin İzini Sürmeye Çalışıyor - BTC MAGAZİN

Europol Monero (XMR)’nin İzini Sürmeye Çalışıyor

Monero (XMR) kullanıcıları işlemlerini perdelemeyi seçtiklerinde, gönderen ve alıcı arasındaki işlemler izlenemezler. Bir Europol yetkilisi tarafından yapılan bu bulgu, XMR işlemlerinin bazı kullanıcıların kimliklerini ortaya çıkarabileceği konusundaki önceki keşiflerle çelişiyor.

Europol’un Avrupa Siber Suç Merkezi’nin yakın tarihli bir sunumu, ayrıntılı araştırmaların bile IP işlemlerini veya madeni para hareketlerini ortaya çıkaramadığını gösterdi.

Ayrıntılar Blockchain Alliance adlı bir web semineri içinde paylaşıldı. Uzman Jerek Jakubcek’in açıklamaları, Europol’un anonim madeni paraların gelişimini yakından takip ettiğini de ortaya koydu.

Jacubcek:

“Şüpheli, Tor ve [Monero] ‘nun bir kombinasyonunu kullandığından, fonları izleyemedik. IP adreslerini takip edemedik. Yani yolun sonuna geldik.”

Monero işlemlerine özel ilgi, Avrupa makamlarının anonim kripto kullanımını engellemeye çalıştıklarını gösteriyor. 

Ancak anonim bir madeni para ve Tor tarayıcısının kombinasyonu, tüm izleri maskelemek için bir yaklaşım gibi görünüyor. Monero protokolü, geçmişte IP adreslerini açığa çıkarabilecek yeni bir hataya sahipti, ancak şimdi tüm verileri örtmek için daha fazla yaklaşım var.

Anonim kullanım yalnızca eşler arası işlemlerde mümkün. Hala Monero listeleyen borsalar, gelen işlemlerin gizliliğinin kaldırılmasını ve bir hesap kimliğine ve daha sıklıkla doğrulanmış gerçek dünya kimliğine bağlı olmasını gerektiriyor. Ancak Monero’yu çektikten sonra paralar gizlenebilir ve kökenleri kaybolur.

Bitcoin ve Ethereum, tüm işlemleri izlemek için zor, ancak şeffaf bir yol sunuyor. Ancak fonlar Monero blok zincirine girdiğinde, iz sona eriyor.

Monero blok zincirini takip edememe, kripto parayı hala listeleyen borsalarda sorun çıkarabilir. 2020’de, bazı kripto para borsaları sadece fiat transferlerini değil, aynı zamanda, kripto varlıklarının işlem geçmişlerini rapor etmeye iten yeni mevzuat açığa çıkıyor. XMR ile, bunu ayrıntılı olarak başarmak imkansız olacak.

En büyük sorun, bazı XMR kripto paralarının yasadışı faaliyetlerle elde edilebilmesi ve diğer varlık hırsızlıklarını gizleyebilmesi.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu