Bitcoin Cash’in (BCH) Başarısızlığının Nedeni Neydi?

Bitcoin Cash (BCH), kripto para piyasasındaki en büyük avantajlardan biriydi. Ancak, altcoin son birkaç yılda kırılmayı başaramadı. BCH başarısızlığını ne motive etmiş olabilir?

Bitcoin‘in (BTC) popülaritesinin artmasıyla birlikte, daha fazla insan birincil kripto para birimini kullanmaya başladı. Bu, BTC ağını işlemlerinde yavaş ve pahalı hale getirdi. 2015 yılında, Bitcoin’in günlük işlemlerde kullanılabilirliği hakkında zaten bir tartışma vardı. Bu nedenle Lightning Network (LN) gibi ölçeklenebilirlik çözümleri oluşturulmuştur. Bununla birlikte, güvenliği ve Bitcoin’in bu ikinci katmana gerçekten ihtiyacı olup olmadığı konusundaki tartışmalar uzadı.

Bu durum, LN lansmanının ertelenmesine ve ancak 2018’de gelmesine neden oldu. Ancak böyle bir tartışma olurken bir başkası ortaya çıktı: Bitcoin bloklarının boyutunun artması.

Altcoin, ağın ilerleyişine katılmayan birincil kripto para madencilerinin isyanından ortaya çıktı. O zamanlar bazı madenciler, saniyede daha fazla işlem gerçekleştirilebilmesi için blok boyutlarında bir artış istiyordu. Beklenti, bloğu artırmaktı, böylece BTC sıradan günlük şeyler için ödenecek para birimi haline gelecekti.

Ancak anlatıya katılmayan ve BTC’nin aynı kalmasını isteyen bir grup madenci vardı. Bu, Bitcoin ağını çatallaştırdı ve Bitcoin Cash’i doğurdu. Roger Ver liderliğindeki altcoin, daha büyük bloklar, daha hızlı işlemler ve daha düşük transfer ücretleri amacıyla geliştirildi.

Fikir o zamanlar harika olduğunu kanıtladı – BCH 2017’de en yüksek piyasa değerine sahip ilk 10 varlığa ulaştı.

BCH, kontrollü enflasyon ve hatta halving gibi Bitcoin ile benzer özelliklere sahiptir. Bununla birlikte, üç ana nokta iki kripto para birimini birbirinden ayırır. İlk olarak, altcoin hızlı işlemlere sahiptir. İkincisi, bu transferlerin ücretleri düşüktür. Üçüncüsü, neredeyse hiçbir yatırımcı Bitcoin Cash ile ilgilenmiyor.

Saniyede birçok işlem gerçekleştiren bir ağa sahip olmak, benimsenmesini düşük tutmakla gerçekten ilgilenen kimse yoksa hiçbir işe yaramaz. Bitcoin Cash’in hala hayranları var, ancak birçok yatırımcı kripto para birimini yolculuğunun ortasında terk etti, çünkü “geliştirilmiş Bitcoin” anlatısı, kripto para piyasası aldatmacasının başka bir türü haline geldi. BCH’nin aksine birincil kripto para birimi merkezi olmayan ve sansürsüz para olma rolünü zaten çok iyi yerine getirdiğinden kimsenin yeni bir BTC’ye ihtiyacı yoktur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Cardano, Bitcoin'in Karşı Rüzgarına Rağmen Yükseliyor

Vitalik Buterin gibi kripto pazarındaki etkili figürlerin Bitcoin Cash‘in bir başarısızlık olduğunu vurgulaması, kripto madenciliğinin sunduğu düşük karlılık ve Bitcoin’i asla tahttan indiremeyeceğine dair artan kesinlik ile, BCH 2017’de görülen tüm zamanların en yüksek seviyesine bir daha ulaşamadı.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu