Katar Kripto Para Ticaretini Yasaklıyor - BTC MAGAZİN

Katar Kripto Para Ticaretini Yasaklıyor

Katar Finans Merkezi (QFC), ülke içindeki dijital para birimlerinin ve ilgili varlıkların ticaretini ve depolanmasını yasakladı.

Katar’daki en iyi finansal düzenleyici olan Katar Finans Merkezi (QFC) Düzenleme Kurumu’nun raporları, ülkedeki herhangi bir sanal para birimi ile ilgili hizmetlerin (ticaret ve velayet dahil) yasaklandığını doğruladı. Yasak, İran-ABD çatışmasından kaynaklanan son Orta Doğu gerginliklerinin ortasında geldi.

Açıklamada, “Sanal varlık hizmetleri şu anda QFC’de veya QFC’den yürütülemez” ifadesi yer aldı.

Ayrıca açıklamada, bir sanal varlık “dijital olarak takas edilebilen veya transfer edilebilen ve ödeme veya yatırım amacıyla kullanılabilen para biriminin yerini alan değer” olarak tanımlanıyor. Bu tanımlama  Bitcoin, stabilcoinler ve dijital olarak dahil tüm kripto paraları kapsamış bulunuyor. 

Katar’da yasaklanan kripto para birimi hizmetleri, ”fiat için sanal varlık alışverişi, kripto-kripto ticareti, bu varlıklar için saklama hizmetleri ve sanal bir varlığın satışı ile ilgili finansal hizmetlere katılım ve bu hizmetlerin sunulmasını” içeriyor. 

Katar Merkez Bankası, yatırımcıların “uyuşturucu, kara para aklama ve terörizmin finansmanı”nda kullanılan kripto varlıklarından uzak durmaları için bir uyarı yayınladı.

Orta Doğu’da bir kripto ekosistemi

Katar’daki kriptoyla ilgili hizmetlerin son zamanlarda yasaklanması, bölgedeki bazı ülkelerin bu sanal varlıklara başvurduğu bir dönemde geldi. İran Cumhurbaşkanı Hassan Rouhani, son zamanlarda bölgedeki Müslüman devletlerin ABD hakimiyetini sona erdirmek için kendi dijital paralarını yaratmalarını önerdi. 

Rouhani:

“Müslüman dünyası, ABD dolarının ve Amerikan mali rejiminin hakimiyetinden kurtulmak için önlemler tasarlamalıdır.”

Bununla birlikte, bölgedeki bazı ülkeler Akdeniz adalarına benzer bir merkez oluşturmak amacıyla dijital para birimine doğru ilerliyor. Bahreyn kısa bir süre önce kripto yatırımını artırmak için ülkede uygun düzenlemeler yapma planlarını açıkladı.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dubai’nin 2020’de ilk blockchain destekli şehir olmasını hedefleyen ulusal bir dijital para biriminin olası bir lansmanını duyurdu. Ayrıca, devlete ait bir şirket yatırımı da dahil olmak üzere bir dizi kripto borsa, sanal varlık ticaretine kapılarını açtı.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu