Doğu Asya Ülkesinden Kripto Para Birimlerinin Yasallaşması İçin Önemli Adım - BTC MAGAZİN

Doğu Asya Ülkesinden Kripto Para Birimlerinin Yasallaşması İçin Önemli Adım

Güney Kore Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nin 4. Sanayi Devrimi Komisyonu, Kore hükümetine finansal kurumların, Bitcoin türevleri de dahil olmak üzere kripto para birimi tabanlı yatırım ürünlerini başlatma hakkına sahip olmasına izin vermesini önerdi.

Komisyon “finans sektörünün sadece kripto varlıklarını işleme sürecinde yabancı velayetlere güvenmekten kaçınmak için bir Kore velayet çözümü geliştirmesini ve tanıtmasını” ve Bitcoin’in doğrudan Kore’de Korean Exchange (KRX) borsasında listelenmesini önerdi.

Önergede şu cümleler ön plandaydı:

“Menkul kıymet firmaları ve bankalar gibi geleneksel sermaye piyasası katılımcıları, kripto varlıklarını işlemek için yerli saklama çözümlerini geliştirmeli ve tanıtmalıdır. Böylece Kore’nin, kripto varlık saklama pazarında yabancı ülkelere bağımlı olmaması gerekir. Kore hükümeti, kurumsal yatırımcıların yavaş yavaş kripto varlıkları ile ilgilenmelerine ve kurumsal yatırımcıların ticaretine adanmış tezgah üstü (OTC) masalarını teşvik etmelerine izin vermek zorundadır.”

Komisyon ayrıca, Kore hükümetinin ABD ve İsviçre finans yetkililerinin izinden gitmesi ve kripto para birimi borsaları için kripto para birimi ile ilgili ürünlerin ülkenin finansal sistemine entegre edilmesi için lisans ve yönergeler koymayı düşünmesini önerdi.

Komisyon, “Mayıs 2019 itibariyle, günlük kripto varlık ticareti dünyada 69 milyar ABD dolar arttı, bu nedenle artık kripto varlık ticaretini durdurmak mümkün değil” dedi.

Komisyon ayrıca, kripto para birimleri ve sanal para birimleri gibi farklı terimlerin “kripto varlıklar” terimi altında birleştirilmesini önerdi.

Güney Kore kripto ticaret karlarını vergilendirmeyecek 

Geçen hafta, Güney Kore hükümetinin ülkedeki kripto vergilendirmesinin karışıklığını hafifletmek için dijital varlık ticaretinden elde edilen kazançlara vergi koymamaya karar verdiğini bildirdi.

Bununla birlikte, Güney Kore hükümeti, mevcut vergi kanunlarına dijital para birimini düzgün bir şekilde dahil etmek için uluslararası eğilimleri gözden geçiriyor.

Güney Kore Maliye ve Strateji Bakanlığı resmi bir duyuruda, “Büyük ülkelerin vergilendirilmesini, muhasebe standartlarıyla tutarlılığı ve kara para aklamayı önlemek için uluslararası tartışmalardaki eğilimleri kapsamlı bir şekilde gözden geçirerek sanal varlıklar için bir vergi planı hazırlıyoruz” dedi.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu