IBM, Blockchain İle Kahve Tedariğini İzlenebilir Hale Getiriyor - BTC MAGAZİN

IBM, Blockchain İle Kahve Tedariğini İzlenebilir Hale Getiriyor

IBM ve kahve makineleri, Blockchain‘in izleme yeteneklerini kahveye getirmek için bir araya geliyor. Kahve içenlerin kahve çekirdeklerini çiftçisine kadar izlemelerine izin vermek için “ Thank My Farmer ” adlı yeni uygulamanın tanıtımı yapıldı.

Uygulama, kahve tüketicisinin kahveleri hakkında daha fazla bilgi edinmesine ve hatta çekirdeklerini yetiştiren çiftçiyi desteklemesine izin verecek. Bütün fikir, 200 milyar dolarlık endüstriyi destekleyen kahve tedarik zinciri boyunca izlenebilirlik, verimlilik, adalet ve iletişim sağlamak. IBM, projeyi bu hafta Las Vegas’taki büyük teknoloji fuarı CES 2020’de sunacak.

IBM Blockchain , Farmer Connect izlenebilirlik platformunun oluşturulmasına yardımcı oldu ve Beyers Koffie, Kolombiya Kahve Yetiştiricileri Federasyonu (FNC), Itochu , Jacobs Douwe Egberts (JDE), JM Smucker Şirketi, Rabobank , RGC Coffee, Volcafe, Sucafina ve Yara International gibi küresel kahve tedarik zinciri şirketleriyle birlikte çalıştı.

Blockchain, kripto para birimlerini mümkün kılan şeffaf ve güvenli dağıtılmış defterdir. Ürünler için güvenli tanımlama sunduğundan, sahtekarlık gibi sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olur.

Kahve içenler bugün yılda yarım trilyon bardaktan fazla tüketiyor ve ankete katılan 19 ila 24 yaş arası tüketicilerin üçte ikisi sürdürülebilir şekilde yetiştirilen kahveyi satın almayı tercih ettiklerini söylüyor.

“Thank My Farmer ” uygulama görüntüsü.

Ancak, uluslararası sertifika kuruluşlarının kaydettiği ilerlemeye rağmen, kahve çiftçilerinin ürünlerini pazara sunması konusunda hala bilgi ve hesap verebilirlik eksikliği var.

Geniş küresel tedarik zinciri kahve izlenebilirliğini zorlaştırıyor. Çekirdek yetiştirildikten sonra, tüketiciye ulaşmadan önce aracılar, ihracatçılar, nakliyatçılar, ithalatçılar, kavurma makineleri, distribütörler ve perakendeciler de dahil olmak üzere birkaç duraktan geçiyor. Bu karmaşık sistemdeki her katılımcı, yolculuğun yalnızca küçük bir bölümünü izliyor ve her biri verileri kaydetmek için kendi sistemini kullanıyor. Bu, ürün hakkındaki bilgilerin parçalandığı anlamına geliyor.

Semt baristaları ile kahve yetiştiren çiftçi arasındaki boşluğu kapatmayı ümit eden tüketiciler, IBM Food Trust’ın arkasındaki blockchain teknolojisi sayesinde şimdi bir çözüme sahipler.

Farmer Connect, endüstride kullanılabilecek standart bir şekilde bilgileri doğrudan blockchain’den çeken, tüketiciye dönük bir uygulama olan Thank My Farmer uygulamasını sunuyor. Uygulama, kullanıcıyı çiftçilere, tüccarlara, kavurma makinelerine ve markalara bağlıyor. Bilgiler etkileşimli bir haritada sunuluyor ve her ürünün bir hikayeyi basit ve ölçeklenebilir bir şekilde anlatmasına izin veriyor. ”Thank My Farmer” ayrıca kahve topluluklarında sürdürülebilirlik projeleri ve tüketicilerin desteklemesi için bir fırsat sunuyor.

Blockchain teknolojisi, kahve tedarik zincirindeki tüm tarafları bir araya getirerek bilgi ve ödemelerin değişimini ve izlenmesini basitleştiriyor ve daha fazla güven sağlıyor. Uygulama, değiştirilemeyen kalıcı bir dijital işlem zinciri oluşturuyor. Ağdaki her katılımcı, verilerin tam bir kopyasına sahip ve blok zincirine yapılan eklemeler, her katılımcının izin düzeyine göre ağ boyunca paylaşılıyor. Çiftçiler, toptancılar, tüccarlar ve perakendeciler verilere kapsamlı, gerçek zamanlıya yakın erişimi kullanarak daha verimli bir şekilde etkileşime girebilecek ve tüketiciler tükettikleri ürünlerin kökenleri hakkında yeni bilgiler edinebilecekler.

Farmer Connect başkanı David Behrends, yaptığı açıklamada, amacın her kahve içicisinin günlük fincanlarıyla ilişkisini insancıllaştırmak olduğunu söyledi. Behrends, tüketicilerin artık gelişmekte olan ülkelerde kahve çiftçilerini destekleyerek sürdürülebilirlik yönetişiminde aktif bir rol oynayabileceklerini söyledi. 

Yeni mobil uygulama, 2020’nin başında genel pazara sunulacak. ABD ve Kanada’daki kullanıcılar, 1850 marka premium tek kökenli kahvede QR kodlarını tarayabilecekler. Avrupalı ​​tüketiciler, Beyers Koffie’de kavrulmuş yeni tek kökenli bir marka olan Beyers 1769 aracılığıyla Thank My Farmer uygulamasına erişebilecekler.

Uygulama 2020’de genişledikçe, büyük ve küçük şirketler katılmaya davet edilecek ve kahve içenler, kahvelerin yetiştirildiği topluluklara yerel projelere finansman sağlayarak destekleyebilecekler. Farmer Connect, Sovrin Vakfı ile işbirliği içinde, dağıtılmış defter teknolojisi üzerine kurulmuş yeni bir dijital kimlik biçimi olan özerklik kimliğini kullanıyor. Bu, şeffaflık ve tüketici için daha iyi bir deneyim sunarken, küçük ölçekli geçim kaynaklarını iyileştirmek için dairesel bir ekonomi üzerindeki döngüyü kapatıyor.

Farmer Connect ile yapılan bu çalışma, IBM’in blockchain teknolojisinin benimsenmesini birçok endüstri ve kullanım örneğine genişleterek, tüketicilere daha fazla bilgi sağlayan başka bir örnektir. IBM, gıda güvenliği, küresel nakliye, ticaret finansmanı, sorumlu madencilik ve daha birçok alanda  blockchain ağlarını oluşturdu.

IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, projede, blockchain’in insanların tükettikleri mallara ve onları yapanlara nasıl gerçek bir değişim kanalı olabileceğini gösteren bir örnek olduğunu söyledi.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu