Kazakistan’daki Bitcoin Madencileri Zorunlu Lisanslamayla Karşı Karşıya

Bitcoin madenciliği faaliyetlerinin kilit noktalarından biri olan Kazakistan, şimdi ülkede faaliyet gösteren tüm kripto madencileri için zorunlu lisanslama getirmek istiyor. Kazakistan parlamentosunun alt meclisi Mazhilis, tasarıyı 12 Ekim Çarşamba günü sundu.

TASS’ın bildirdiği gibi, parlamento milletvekilleri, diğer dört yasa tasarısıyla birlikte kripto para birimleriyle ilgili bir endüstri yasa tasarısı sundular. Tasarının amacı, dijital varlıkların üretimi ve dolaşımı için yasal bir çerçeve oluşturmak olacak. Bu faturalar, dijital madenciliğin yasal düzenlemesindeki engelleri ele almayı amaçlıyor.

Mazhilis Ekonomik Reform Komitesi üyesi Ekaterina Smyshlyaeva, Kazakistan hükümetinin kripto madencilerinin elektrik tüketimini düzenlemek için yasal mekanizmalar getirmeyi planladığını söyledi. Enerji Bakanlığı ayrıca enerji tüketim miktarlarına göre kotalar belirleyecektir.

Milletvekili ayrıca, tasarının yeni fırsatların kilidini açmayı ve yeni enerji üretim santralleri inşa etmek için yatırımları çekmeyi mümkün kılacağını da sözlerine ekledi. Smyshlyaeva ayrıca, önceki madencilik faaliyetlerinin bulut hizmetlerinde yerleşik olmayanlar tarafından gerçekleştirildiğini kaydetti:

“Kazakistan, blockchain endüstrisinin bir hammadde uzantısı olarak kullanıldı. Düzenlemeyle, madencilerin Kazakistan’da lisans almalarını, yani tüzel kişilikler oluşturmalarını ve tam teşekküllü vergilendirme özneleri olmalarını zorunlu kılıyoruz. Maden havuzları da ekonominin bir parçası haline geliyor.

Yasa, dijital varlıkların tek bir ekosistemde üretimi ve dolaşımı arasında bir bağlantı sağlayacak. Aynı zamanda madencilerin ve maden havuzlarının faaliyetleri Dijital Geliştirme, İnovasyon ve Havacılık Sanayi Bakanlığı tarafından düzenlenip lisanslanacak”.

Kripto Madencileri için Vergiler

Yeni lisans çerçevesi, Kazakistan’daki kripto madencileri için yeni bir vergilendirme yapısı da getirecek. 2024’ten itibaren kripto madencileri, sermayelerinin %75’ini yerel kripto borsalarında değiştirmek zorunda kalacaklar.

Şu anda hükümet, kripto madenciliği ekipmanlarının ithalatına katma değer vergisi uyguluyor. Ayrıca kripto madencilerinin ücretlerine kurumlar vergisi koymayı planlıyorlar. Ayrıca, madencilik havuzu gelirleri üzerinden vergi alınacaktır.

Bir milyondan fazla Kazakistan vatandaşı şu anda uluslararası borsada ticaret yapıyor. Hükümet hepsini yerel borsalara getirmeyi planlıyor.

“Tüm kripto para işlemlerini Kazakistan borsalarına aktararak şeffaf hale getiriyoruz. Kripto borsaları finansal izleme konularıdır ve projeye göre Devlet Gelir Komitesi’nin bilgi sistemleri ile entegre edilecektir. Madencilik ekipmanı kaydının getirilmesi, yasadışı veri merkezlerinin işleyişini hariç tutacak ve lisanslama sonunda gri madencilerin sorununu çözecek, enerji sisteminin güvenliğini ve dengesini sağlayacaktır”.

E. Smyshlyaeva

Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   BlackRock, Bitcoin ETF Başvurusunda Stabilcoin Risklerine Değindi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu