İngiltere Hükümeti: Kripto Türevleri Hakkındaki Son Kararı FCA Verecek

İngiltere hükümeti, FCA‘nın İngiltere’deki kripto türevleri hakkında son sözünü vereceğini söyledi.

Dün, Hazine Ekonomi Sekreteri John Glen , İngiltere Finansal Davranış Otoritesinin yasağı üzerine devam eden değerlendirmesi de dahil olmak üzere İngiltere’nin kripto varlıklarına yaklaşımına ilişkin bir dizi soruyu yanıtladı.

Glen, belirleyici bir cevap vermekten kaçındı.

“Nihai karar, operasyonel olarak hükümetten bağımsız olan FCA için bir meseledir.”

Glen

İngiltere Hükümeti FCA’nın yaklaşımını onayladı

İlk kez Temmuz 2018’de yayınlanan ve o yılın Ekim ayında güncellenen İngiltere Kriptobaset Çalışma Grubu Final Raporuna göre FCA, fark sözleşmeleri (CFD’ler) ve Borsa Notları (ETN’ler) gibi kripto türevlerinin satışına yönelik bir yasak teklif etti.

Glen bu duruma dikkat çekti :

“Hükümet, Cryptoasset Tasforce raporunda tüketicileri ve şirketleri korurken yeniliği kolaylaştırmanın doğru yolu olarak belirtilen yaklaşımı desteklemeye devam ediyor.”

FCA, danışmanlığını başlatırken profesyonel olmayan yatırımcıların kripto bazlı CFD ve CFD benzeri ürünlerin değer ve risklerini güvenilir bir şekilde değerlendirebileceğine inanmadığını söyledi.

Bu iddiaların sebebi; dayanak varlıkların değerini belirlemek için güvenilir bir temel oluşturma zorluğu, kripto pazarlarının kötüye kullanımı ve finansal suçların yaygınlığı, varlık sınıfının aşırı değişkenliği, tüketicilerin kripto varlıklarını anlama konusundaki yetersizliği ve kripto varlıklarını referans alan yatırım ürünlerine yönelik net bir yatırım ihtiyacının bulunmaması olarak gösteriliyor.

İngiltere gözlemcisi, perakende yatırımcılarının yılda 267 milyon £ ile 451 milyon £ arasında tasarruf sağlayacağını belirtti.

FCA hala CFD’lerin perakende yatırımcılar için sınırlandırılmasını düşünürken, aksi takdirde büyük kripto para birimlerinin FCA’nın düzenleme kapsamına girmeyen “döviz tokenleri ” olduğu sonucuna vardı.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Çin Merkez Bankası, Kripto Para Birimleri İçin Yeni Düzenlemeler Üzerinde Çalışıyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu