Kripto Para Ticareti Yaparken Risk Nasıl Azaltılır?

Eğer halihazırda kripto ticareti yapıyorsanız veya yapmayı düşünüyorsanız riskleri nasıl yöneteceğinizi bilmeniz gerekiyor. İnsanlar genellikle fonlarını nasıl yöneteceklerini ve ne kadar para yatıracaklarını bilmeden ticarete giriyor ve bunun sonucunda sermayesinin büyük bölümünü kaybediyor. Çünkü alacağınız risklerin farkında olmadan ticaret yapmaya çalışmak ve riskleri azaltmak için bir şey yapmamak, kripto ticaretini kumara çevirir. Piyasada hayatta kalmanıza ve kâr elde etmek için daha çok fırsata sahip olmanıza yarayan bazı kripto risk yönetimi uygulamalarına birlikte bakalım.

Kâr Almak

Kripto Para Ticareti Yaparken Risk Nasıl Azaltılır? 2
Kâr Almak

Yeni başlayan bir kripto tüccarının bilmesi gereken ilk şey, yükselişin sonsuz olmayacağıdır. Özellikle kendisi için yüksek miktarda yatırım yapanlar kârı güvence altına almalıdır. Ticaretiniz sırasında disiplini korumanız ve bir pozisyon almadan önce kâr için net bir nokta belirlemeniz, ticarette alacağınız riski önceden belirlemenize yardımcı olmaktadır. Satın aldığınız bir kriptonun fiyatı %5 veya %10 yükseldiğinde biraz kripto satarak kârınızı realize edebilirsiniz. Bu aynı zamanda gelecekteki olası fiyat kayıplarında sizi koruyacaktır.

Risk – Ödül Oranı

Kripto Para Ticareti Yaparken Risk Nasıl Azaltılır? 3
Risk – Ödül Oranı

Bazı kişiler yüksek risk iştahına sahip olur. Bu da bir ticaret stratejisidir, ancak alacağınız risk, beklediğiniz potansiyel getiriye değmelidir. Bir ticaret işlemini başlatmadan önce risk – ödül oranını ölçmelisiniz. Eğer elde edeceğiniz kazanç, alacağınız riski karşılıyorsa bu ticareti yapabilirsiniz. Bu yöntem özellikle yüksek kaldıraçlı Futures işlemleri için geçerlidir.

İşlem Başına Sermaye Boyutu

Kripto Para Ticareti Yaparken Risk Nasıl Azaltılır? 4
İşlem Başına Sermaye Boyutu

Kripto para ticareti için kendinize sermaye ayırdınız. Bu sermayenin bir kısmının yatırıma hazır olarak veya piyasadaki düşüşlerden korunma amacıyla stablecoinlerde olduğunu, bir kısmının uzun vadeli kripto yatırımında olduğunu, bir kısmının da kripto al – sat için durduğunu varsayalım. Başarılı kripto tüccarları, her işlemde bakiyelerinin belirli kısmını riske atarlar.

Kripto al – sat için 100.000 TL bakiye ayırdığınızı varsayalım, bu uygulamayla riskinizi sınırlayarak ticaret sermayeniz üzerinde kontrol sahibi olabilirsiniz. İyi bir fırsat yakalasanız dahi herhangi bir işlemde sermayenizin %5’inden fazlasını kullanmamanızı öneririz. Örneğin bir hafta içinde kâr alarak kapatmayı planladığınız 4 işleminiz var. Her işleme sermayenizin %5’ini ayırırsanız toplamda 20.000 TL tutarında ticaret yatırımı yapmış olursunuz. Bu miktar hem kâr elde etmenizi hem de sermayenizin geri kalanını risklerden koruyabilmenizi sağlar.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Piyasanın Hala PoW Mekanizmasıyla Çalışan Kriptoları

Ticaret Stratejisi

Kripto Para Ticareti Yaparken Risk Nasıl Azaltılır? 5
Ticaret Stratejisi

Kripto ticaretinde yapacağınız en büyük hata, duygularınıza, içgüdülerinize veya spekülatif haberlere dayanarak al – sat yapmak olacaktır. Bu strateji zaman zaman olumlu sonuçlar doğursa da genel olarak büyük sermayeler kesinlikle böyle bir stratejiyle yönetilemez. Kendinize uygun bir ticaret stratejisi belirler ve alım satımlarınızı bu stratejiye göre yaparsanız sermayenizi daha iyi yönetir ve daha kolay ticaret yaparsınız.

Sizi Üzmeyecek Kadar Yatırım Yapın

Kripto Para Ticareti Yaparken Risk Nasıl Azaltılır? 6
Sizi Üzmeyecek Kadar Yatırım Yapın

Eğer tam zamanlı bir kripto tüccarı değilseniz ve geçiminizi bu meslek ile sağlamıyorsanız yapmanız gereken şey kaybettiğinizde sizi çok üzmeyecek kadar sermaye ile kripto ticareti yapmaktır. Kaybetmeyi göze alamayacağınız tutarlarla ticaret yapmak, kararlarınızı tehlikeye atabilecek, sizi manipüle ederek daha da fazla hata yapmanıza sebep olabilecek bir durumdur.

İnsanlar stres arttıkça daha fazla hata yapar. Ticaret sermayeniz, sizi strese sokmayacak ve tekrar kazanmak için çok fazla çalışmanız gerekmeyecek tutarda olmalıdır.

Yatırım Sepeti

Kripto Para Ticareti Yaparken Risk Nasıl Azaltılır? 7
Yatırım Sepeti

İster orta veya uzun, ister kısa vadeli yatırım yapıyor olun, her halükarda yatırımlarınızı çeşitlendirmeniz gerektiğini unutmayın. Bu yöntemi en üst çerçeveden dikkate almalıyız. Toplam yatırım sermayenizin tamamı kripto piyasasında olmamalı, çünkü bildiğimiz üzere kripto piyasası hala oldukça volatil ve stablecoinler bile çöküş yaşayabiliyor.

Gayrimenkul, emtia, hisse senedi, fon ve kripto gibi farklı alanlarda yatırımlar yaparak yatırım sepetinizi çeşitlendirebilirsiniz. Konu kriptoysa, özellikle orta ve uzun vade yatırımlarda birden fazla kriptoyu tercih etmeli, eğer sepetinizde bir adet yüksek riskli kripto bulunuyorsa ona karşılık en az iki adet daha düşük riskli kripto tutmalısınız.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu