Kripto Şirketleri, Avrupa’nın Olası Sert Düzenlemelerine Karşı Duruyor

Reuters, 13 Nisan’da 40’tan fazla kripto para birimi şirketinin Avrupa Birliği’ndeki 27 maliye bakanına, düzenlemelerin FATF tarafından halihazırda uygulanmış olanları aşmamasını istemek için bir mektup gönderdiğini bildirdi.

Mektup, CoinShares başkanı Jean-Marie Mognetti ve DeFi Technologies’in CSO’su Diana Biggs tarafından düzenlendi.
Mognetti Reuters’e verdiği demeçte, AB’nin dijital varlıkları düzenleme kurallarının diğer ülkelere göre daha katı olduğunu ve bunun kripto işletmelerinin Avrupa’da genişlemesini engellediğini söyledi.

AB, kripto endüstrisini dize getirmek için acele ediyor

Avrupa Birliği, dünyadaki diğer yargı bölgelerini takip ederek, son zamanlarda yüksek bir hızla büyüyen ve genişleyen kripto para birimi alanı için ciddi düzenlemeler getirme niyetinde.

Şu anda AB, 2,1 trilyon dolarlık ciro ile kripto endüstrisi için düzenlemelerin geliştirilmesinde İngiltere ve ABD’yi geride bıraktı.

Mart ayında Avrupa Birliği milletvekilleri, Bitcoin ve diğer dijital para birimlerini taşıyan işlemlerin izlenmesine izin verecek yeni kurallar için oy kullandı. Bu kurallar uygulanırsa, kripto borsalarını ve bu alandaki diğer şirketleri, kripto işlemlerindeki katılımcılar ve kişisel verileri hakkında bilgi toplamaya ve tutmaya zorlayacaktır.

Nisan ayındaki oylamadan sonra, AB’den 46 kripto lideri ve işletmesi, önerilen düzenlemelerin tüm işlem detaylarının ve cüzdan adreslerinin ifşa edileceğinden ve halka açık olacağından, kripto para birimlerinin her sahibine risk getireceğini belirten bir mektup imzaladı. Mektupta, bu durumda kripto para sahiplerinin mahremiyetinin ve güvenliğinin tehlikeye atılacağı belirtildi.

Kripto alanından gelen yukarıda bahsedilen mektup, aynı zamanda, AB parlamentosunun geçen ay taslağı üzerinde yeşil ışık yaktığı MiCA düzenleyici çerçevesinin bir parçası olarak DeFi platformlarının tüzel kişilik olarak kaydolmasını da istiyor.

Kripto liderleri ve işletmeleri de belgede belirli stablecoin’lerin MiCA’ya dahil edilmemesi gerektiğini savunuyor.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Çin, İç Moğolistan'da Kripto Madenciliğini Kısıtladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu