LBCOIN, Litvanya Merkez Bankası Tarafından Resmi Olarak Yayınlandı

  • Litvanya merkez bankası nihayet dijital para birimi LBCOIN’i piyasaya sürerek dünyada kendi kripto parasını kullanıma sunan ilk banka oldu.

Finance Magnates tarafından bildirildiği gibi, bugün Litvanya Bankası gururla dijital koleksiyon coini LBCOIN serbest bıraktığını duyurdu. Bu sadece Avrupa’da bir merkez bankası tarafından yayılan ilk kripto para birimi değil; dünyadaki herhangi bir banka tarafından yayınlanan ilk kriptodur.

Bu paralar genellikle CBDC: Merkez Bankası Dijital Para Birimi olarak adlandırılır.

Kriptoyu Yayınlayan İlk Banka

23 Temmuz’da LBCOIN yayınlama niyetinden önce bu ayın başlarında bahsedildi. DLT ile çalışan para, altı dijital para ve koleksiyoncular için bir fiziksel paradan oluşur.

Bu proje için banka 4.000 LBCOIN bastı; 24.000 dijital paraya eşittir ve bunun üzerine gümüşten yapılmış 4.000 toplayıcı para ile eşdeğer.

Coinin serbest bırakılması, ülkenin 1918’de Bağımsızlık Yasasını düzenleyen yıl-dönümünde adanmıştır.

Banka yönetim kurulu başkanı Vital Vasiliauskas’a göre, LBCOIN’in lansmanı, bankanın finans ve ödemeler alanında yenilik getirme konusundaki kararlı niyetinin güzel bir sonucudur.

Bankanın kriptosunu, gümüş koleksiyonlar klasik nümismatik ve hızlı gelişen fintech küresi arasında bir köprü yayınladı diye adlandırdı.

Vasiliauskas ayrıca gelecekte ülkenin bölgenin fintech merkezi olarak güçleneceği umudunu paylaştı.

Küresel Bankalar CBDC’leri İzliyor

Son zamanlarda, çok sayıda medya raporu, birkaç küresel merkez bankasının dijital para birimi yayınlamaya çalıştığını ortaya koydu.

Bunların arasında Japonya, İsveç, Kanada ve İsviçre, İngiltere ve AB merkez bankası bulunmaktadır. Hepsi CBDC’lerin konusunu araştırmaya başlama niyetlerini halka duyurdular.

PBoC (Çin Merkez Bankası), birkaç yıldır dijital yuan (DCEP) üzerinde çalıştığı için bu alandaki en eski oyuncu oldu. Bu süreç, geçen yıl Facebook’un daha iyi zamanlar için rafa kaldırılmış olan Libra stabilcoiniyle öne çıkmasıyla hızlandı.

Bu durumun nasıl oynandığını görmek ilginç olacak. Bu ve diğer kripto güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi için bizi takip etmeye devam edin.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar (Hayır)

Cevap bırakın