Mastercard CEO'su Bitcoin ile İlgilenmiyor - BTC MAGAZİN

Mastercard CEO’su Bitcoin ile İlgilenmiyor

Bitcoin, eski eleştirmenlerinin birçoğunun kalbini kazanıyor, ancak Mastercard CEO’su Ajay Banga, kripto para birimi konusunda isteksizliğini sürdürüyor.              

Banga geçtiğimiz günlerde Fortune dergisine Bitcoin ile gerçekten ilgilenmediğini söyleyerek merkez bankası dijital para birimleri ve stabilcoinleri tercih etti:

Merkez bankası dijital para birimleri gerçekten ilginç. Stabilcoinler biraz daha az. Bitcoin, pek değil.   

Ajay Banga

Banga, geçmişte defalarca Bitcoin’i eleştirdi. Banga, değişken kripto para biriminin geçen yıl finansal katılım için bir araç olarak kullanılamayacağını söyledi:

Bugün iki Coca-Cola şişesine eşdeğer, yarın 21 Coca-Cola şişesine mal olabilecek bir para birimiyle ticarete dahil olacak şekilde finansal olarak dışlanan birini hayal edebiliyor musunuz? Bu onları almanın bir yolu değil. Bu, onları finansal sistemden korkutmanın bir yolu.

2017’de Banga, Bitcoin benzeri kripto para birimlerini değişken yapıları ve yasadışı kullanım durumları nedeniyle “önemsiz” olarak nitelendirdi.

Bitcoin Mastercard ağında olmayacak   

Bu Şubat ayında yayınlanan bir blog gönderisinde Mastercard, ağında belirli kripto para birimlerini destekleyeceğini söyledi. Şimdiye kadar, sadece stabilcoinlerle ilgili olduğu görülüyor:

Tamamen açık olmak gerekirse, günümüzün tüm kripto para birimleri ağımızda desteklenmeyecektir. Stabilcoinler yakın geçmişe göre daha düzenlenmiş ve güvenilir olsa da, dolaşımdaki yüzlerce dijital varlığın çoğunun, gereksinimlerimizi karşılamaması için uyum önlemlerini sıkılaştırması gerekiyor.

CNN, tüccarların Bitcoin’i kabul etmesine izin veren Mastercard hakkında bir makale yayınlasa da, şirketin başkan yardımcısı Ann Cairns daha sonra durumun böyle olmadığını açıkladı:

Bitcoin bir ödeme aracı gibi davranmaz. Çok değişken ve işlem yapması çok uzun sürüyor.

Visa, Bitcoin yanlısı bir duruş sergiliyor

Özellikle, ödeme teknolojisinde küresel lider olan Visa, Bitcoin’e karşı neredeyse zıt bir yaklaşım benimsiyor. Visa’nın CEO’su Al Kelly bu ayın başlarında bir Fortune podcast’inde Bitcoin’i “dijital altın” olarak adlandırarak en iyi kripto para birimini satın almayı planladığını açıkladı.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu