İspanyol Kasabası, Ekonomik Krizi Sanal Para Birimiyle Aşmayı Umuyor - BTC MAGAZİN

İspanyol Kasabası, Ekonomik Krizi Sanal Para Birimiyle Aşmayı Umuyor

İspanya, Endülüs’teki bir kasaba, COVID-19’un yayılmasını kontrol etmek için alınan önlemlerin neden olduğu ciddi ekonomik yavaşlamadan yerel ticareti kurtarmak için kripto para birimi kullanıyor.

Sevilla eyaletinde 27.000 nüfuslu bir kasaba olan Lebrija, kendi sanal para birimine yatırım yaparak yerel ekonomiyi canlandırmak için yenilikçi bir yaklaşım benimsiyor. Dijital para birimi “elio” olarak adlandırılıyor ve dezavantajlı aileler ile yerel tüccarları birbirine bağlayarak küçük işletmelerin “yeni normalin” taleplerine uyum sağlamasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Bu yerel dijital para biriminin kullanımı, büyük kurumsal zincirlerin sadakat sistemlerinden esinlenerek küçük işletmeler için uyarlanmıştır.

Destek paketi kapsamında Elio verilecek aileler gelire göre seçildi ve bölgedeki dükkanlardan alışveriş yapabildiler; bu nedenle sistem yerel ekonomiyi teşvik ediyor ve yoksul aileleri destekliyor. Elio, 2020’nin sonunda piyasaya sürüldü ve 600’den fazla aile uygulamayı zaten kullandı.

Her aile belediye meclisinden 50 ile 200 Elio arasında hibe alıyor ve bu ödeme yöntemini yalnızca katılımcı kuruluşlarda kullanabiliyorlar. Satın alımlar ve hizmetler yapıldıktan sonra, şirketler faturaları belediye meclisine sunuyor, böylece tutarları euro olarak değiştirebiliyorlar.

Ekonomik kriz sadece salgın sırasında İspanya’daki iş yapısını bozmakla kalmadı, aynı zamanda durum ortalama vatandaş için daha da kötüleşti ve çok sayıda aile güvencesiz bir duruma itildi. Ülkede şu anda COVID-19 nedeniyle yoksul olarak sınıflandırılan 800.000 kişi daha var ve 2020’de İspanya ekonomisi yüzde 11’lik ” tarihi bir düşüş ” yaşadı.

Elio 31 Mart’ta sona erecek, ancak başarısı nedeniyle, sanal para biriminin gelecekteki lansmanları belediye meclisi tarafından inceleniyor. Lebrija için bu, dayanışma ve teknolojinin el ele gidebileceğinin ve ekonomik durgunluktan çıkış yolunun dijitalleşmeden geçeceğinin kanıtı.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu