MediaMarkt, Bitcoin ATM’lerini Kullanıma Sunacak

Avrupa’nın bir numaralı elektronik perakendecisi MediaMarkt, yerel gazete Kleine Zeitung tarafından hazırlanan bir habere göre, Avusturya’daki on iki şubesinde Bitcoin ATM’lerini kullanıma sunmaya karar verdi. 

Müşteriler, Kurant otomatlarından Bitcoin satın alabilecekler. 2017 yılında Coinfinity’nin bir yan ürünü olarak kurulan Kurant, şu anda Avusturya, İspanya, Yunanistan ve Almanya’da 200 Bitcoin ATM’si işletiyor. 

MediaMarkt, 2019’da Viyana’daki şubelerinden birinde bu tür işlevleri test etmeye başladı. Şimdi güçlü talep nedeniyle genişletmeye karar verdi. 

Geçen Kasım ayında MediaMarkt, bir fidye yazılımı saldırısının kurbanı oldu. Bilgisayar korsanları başlangıçta 240 milyon dolarlık Bitcoin talep ediyorlardı, ancak daha sonra elektronik satış noktasıyla görüştükten sonra 50 milyon dolarlık bir ödemeyi kabul ettiler. Saldırı nedeniyle MediaMarkt, bazı mağazalarında artık kredi kartı ödemelerini kabul edemiyordu.

MediaMarkt’ın çeşitli Avrupa ülkelerinde 1.000’den fazla mağazası bulunuyor.

Geçen yıl, Amerikan perakende devi Walmart, Coinme ile ortaklaşa ABD genelinde sessizce 200 Bitcoin ATM’si kurdu.

CoinATMRadar tarafından sağlanan verilere göre, dünya çapında 36.806’dan fazla ATM var. Bunların büyük çoğunluğu ABD’de bulunuyor ve Avrupa, kripto para birimi otomatlarının yalnızca küçük bir bölümünü oluşturuyor.

İngiltere’deki ana mali düzenleyici olan Mali Davranış Otoritesi, kripto para birimlerinin kara para aklamayı kolaylaştırmasını önlemek için geçen ay Bitcoin ATM’lerini yasaklamak için harekete geçti. Kripto otomatlarının operatörleri genellikle yasa dışı faaliyetleri görmezden gelmekle suçlanır.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   BitMEX Karmaşası Neden Bitcoin İçin İyi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu