Nexo Nedir ? - BTC MAGAZİN

Nexo Nedir ?

Kripto ödünç verme son zamanlarda büyük ilgi görüyor. Neredeyse herkes kripto borç verme endüstrisinin önümüzdeki birkaç yıl içinde daha da büyüyeceğini tahmin ediyor. Bu mümkün, çünkü teorik olarak her varlığı blok zincirine ekleyebilirsiniz. Birçok güvenilen şirketin veya devlet kurumunun, altın destekli kripto varlıkları veya emlak destekli kripto varlıkları çıkardığını düşünün. Aniden, kripto ekosistemiyle kredi almak, daha geleneksel bir sistemdeki kredi programına kıyasla doğal olarak daha hızlı, daha ucuz ve daha otomatik olduklarından daha cazip hale gelecektir.

İşte bu noktada Nexo büyük bir rol oynuyor. Nexo, bir Avrupa FinTech şirketi Credissimo tarafından oluşturulan en popüler kripto para ödünç verme ve kredi platformlarından biridir. Nexo, kripto ödünç verme endüstrisi daha ciddi hale geldiğinde lider platform olmayı hedeflemektedir. Kripto kredisinin nihayetinde bugünkinden çok daha yaygın hale geleceği konusunda oldukça iyimserler. Şu anda, kripto kredilerinin çoğunluğu hala kripto tüccarlarına ve meraklılarına yöneliktir.

Peki, Nexo nasıl çalışır ve arkasındaki tarih nedir?

Nexo’nun Tarihi

Credissimo adlı bir Avrupa FinTech şirketi olan Nexo’nun kurucusu, on yıldan uzun bir geçmişe sahip. Credissimo 2007’de dört kurucu tarafından kuruldu ve misyonları verimsiz borç verme piyasasını bozmaktı. Yedi yıllık büyümenin ardından, Credissimo nihayet halka açıldı. O dönemde, kamu piyasalarında başarılı bir şekilde 2.5 milyon hisseyi listelediler. Halka açıldıktan sadece iki yıl sonra, Credissimo işine bir Bitcoin kredisi geri ödeme seçeneği ekledi . Ayrıca Chatbot otomatik ödünç verme özelliğini kullanan ilk şirket oldu.

Sonunda, 2017’de, ilk kripto destekli ilk borç verme ve kredi platformu olan Nexo’yu başlattılar. Nexo platformunu finanse etmek için, Credissimo o zamanlar popüler olan ilk jeton teklifi (ICO) programını kullanıyordu. Nexo’nun ICO’su sonunda katılımcılardan 52,5 milyon dolar topladı. ICO başarısı, Nexo’yu bugün en büyük kripto kredi platformlarından birine dönüştürdü.

Piyasaya sürüldüğü ilk yıl boyunca, Nexo sıklıkla platformunun lisanslanması ve düzenlenmesi konusunda övündü. Nexo ekibi ayrıca kripto teminatlarını güvenli bir şekilde ‘korumak’ için BitGo ve PrimeTrust ile işbirliği yaptı. Nexo’nun pazarlama ekibi, dünyaya BitGo ve PrimeTrust ile yaptıkları işbirliği nedeniyle Nexo platformundaki kredilerin ne kadar hızlı ve güvenli olduğunu göstermek için ellerinden geleni yaptı.

Nexo’nun Amacı

Buradaki fikir oldukça açık. Nexo, lider kripto kredi ödünç verme ve borç verme platformu olmak istiyor. Ekip, kripto para ödünç verme endüstrisinin önümüzdeki birkaç yıl içinde çok büyük olacağına ve bugün olduğundan çok daha genel hale geleceğine inanıyor. Ve bunlar gerçekleştiğinde, endüstrinin ‘yüzü’ olarak orada olmak istiyorlar.

Ve bu hedefe ulaşmak için her şeyi yapıyorlar. Projelerini yoğun bir şekilde pazarlıyorlar ve ayrıca özellikle ABD gibi ülkelerde yönetmeliklere uygun olduklarından emin olmaya çalışıyorlar.

Tabii ki, Nexo platformu ve NEXO belirteci arasında bir fark var. Kripto varlıklarınızı ödünç vermek veya kredi almak için platformu kullanmak istiyorsanız NEXO kartını kullanmanız gerekmez. Borç almak için oradaysanız, NEXO tokeninin varlığını tamamen yok sayabilirsiniz. Fakat NEXO tokeni kullanmanızın bazı faydaları var. NEXO belirteçlerini teminatınız olarak kullanıyorsanız, kredilerde % 50 indirimli faiz oranı alabilirsiniz. Ayrıca, Nexo hesabınızda NEXO belirteçleri bulundurmanız size bazı temettüler verecektir. Tıpkı bazı hisse senetlerini belli bir süre tuttuğunuzda nasıl kar payı ödediği gibi.

Nexo İle Kredi İşlemi Nasıl Yapılır ?

Nexo platformuyla kredi alma süreci oldukça otomatiktir. Nexo ekibi tarafından teminat şekli olarak kabul edilen kripto varlıklarına sahip olmanız gerekir . Bunlar BTC , ETH , LTC , XLM , XRP , NEXO , BNB ve stabil coinler. Ayrıca Nexo, bu yılın sonundan önce diğer altcoinleri kabul etmeye başlayacağına söz verdi.

Başlamak için, hesabınızı Nexo ile doğrulamanız gerekir. Temel doğrulama için (herhangi bir belge yüklemeden), 10.000 $ ‘a kadar borç alabilirsiniz. Ancak elbette, KYC / AML doğrulaması için bir belge yüklemeye karar verirseniz (pasaport veya ehliyet gibi), durumunuzu temettü alabileceğiniz “Gelişmiş Doğrulama” ya, Nexo kartına yükseltebileceksiniz. Bu şekilde 2 milyon dolara kadar bankadan para çekme işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Doğrulama işlemi üçüncü taraf bir KYC servis sağlayıcısı olan Onfido tarafından yapılır. Tüm doğrulama işlemi çok kolaydır ve birkaç dakikadan fazla sürmez.

Doğrulamanızı tamamladıktan sonra, kripto varlıklarınızı teminat olarak Nexo hesabınıza yatırmanız gerekir. Ardından ne kadar kredi alabileceğinizi göreceksiniz ve herhangi bir manuel izin olmadan anında işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Borçtan para doğrudan yerel banka hesabınıza aktarılabilir veya Nexo kartınızla harcayabilirsiniz. Yavaş bankacılık işlemleriyle uğraşmak istemiyorsanız, kredinizi stabil coin şeklinde bile kabul edebilirsiniz. Yerel banka havalesini seçmeye karar verirseniz, kredinizi bir iş günü içinde alabilirsiniz. Uluslararası banka havaleleri yaklaşık 2-5 iş günü sürer.

Ve tüm kredilerinizi geri ödediğinizde, teminatlarınızı Nexo hesabınıza, oradan da kripto cüzdanlarınıza geri çekebilirsiniz. Tüm süreç oldukça kolaydır.

Kripto Pazarında NEXO

Bu yazının yazıldığı sırada, bir NEXO belirteci günlük olarak 8 milyon $ işlem hacmi ile 0.0945 dolar değerindeydi. Nexo 51 milyon $ toplam piyasa değeriyle 72. en büyük kripto para birimi konumunda. NEXO tokenleri Hotbit, Huobi, Binance DEX, Bitrue ya da HitBTC gibi kripto borsalarında takas edebilirsiniz.

Sonuç

Nexo’nun kripto ödünç verme sektöründe parlak bir geleceği var. Ne kadar popüler olduğu düşünüldüğünde, uzun yıllar boyunca lider platform haline gelebilir. Büyük olasılıkla kripto ve kripto ödünç verme konusunda övünen çoğu insan Nexo’da da iyimser olacaktır.

*Bu yazımız bilgilendirme amaçlı olup, yatırım tavsiyesi değildir.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu