Merkez Bankaları İçin Dijital Para Birimleri Kaçınılmaz - BTC MAGAZİN

Merkez Bankaları İçin Dijital Para Birimleri Kaçınılmaz

Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin veya CBDC’lerin gelişimi 2019’da çok hız kazandı. Libra‘nın Haziran ayında yaptığı açıklama ve Çin Merkez Bankası’nın kendi merkezileştirilmiş dijital varlığının açıkça “tamamlandığını” açıklamasının ardından, hızla diğer finans kurumlarına dikkat çekildi. Diğer finansal kurumların da buna uygun olup olmayacağı sorusu kısa sürede yayıldı.

EToro CEO’su Yoni Assia, merkez bankalarının dijital varlıklarını çıkarmalarını “kaçınılmaz” olarak nitelendirdi.

Yakın tarihli bir röportajda Assia, dijital varlıkların merkez bankaları tarafından geliştirilmesinin kripto kullanımını daha da arttırdığını ve geleneksel kurumlar ile sanal para birimleri arasındaki arabuluculuğu geliştirdiğini ileri sürdü. Bununla birlikte, eToro CEO’su tanımlanmış CBDC’lerde kullanılan terminolojinin kripto odaklı olup olmayacağı konusunda şüpheci olmaya devam ediyor.

Kullanıcılara sunulan kripto ile ilgili servislerden bahseden Assia, Blockchain’in küresel bir finansal peyzaj üzerindeki etkisinin kanıtsal olacağını ve geleneksel kurumların “geleceğe dönük” kalmak için bu tür hizmetler fikrini değerlendirmeleri gerektiğini vurguladı.

“Blockchain teknolojisinin, bir grup insandan diğerine değil, özel olarak tutulan veritabanlarından halka açık dağıtılmış defterlere kadar bugüne dek görülmüş en büyük zenginlik transferini kolaylaştıracağına inanıyorum.”

Yoni Assia

Ayrıca Assia, sermaye sahipliğinin dijital varlıklardan geçişini sağlayacak olan tokenizasyon sürecinden bahsetti. Tokenleştirmenin, herhangi bir kullanıcının varlıklarını blok zincirinde bulunacak sanal para birimlerine dönüştürmesini sağlayacağını belirtti.

Geleneksel varlıkların dönüştürülmesi, daha kolay işlem yapılmasının ve daha fazla güvenliğin önünü açacaktır.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu