Nijerya, Kripto Düzenlemelerini Askıya Aldı - BTC MAGAZİN

Nijerya, Kripto Düzenlemelerini Askıya Aldı

Nijerya’nın mali düzenleyicisi, dijital para birimlerini düzenleme planlarını beklemeye aldı; işte onları bu karara iten şey.

Bloomberg’in yakın tarihli bir makalesine göre, Nijerya Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, daha önce duyurduğu dijital para birimleri için düzenleme uygulama planlarını geri çekti.

Nijerya, kripto varlık düzenlemesini askıya aldı

Eylül 2020’de Nijerya hükümeti, yatırımcıları korumak ve onlara piyasa bütünlüğü ve şeffaflığı sağlamak için kripto ticareti ile ilgili düzenlemeler uygulayacağını duyurdu.

Bundan önce, 2018’de ülkenin düzenleyicisi, kripto para birimlerinin yasal bir ödeme şekli olmadığını ve başta yatırımcılar olmak üzere tüm kullanıcılarının kripto nedeniyle risk altında olduğunu belirtti.

Bununla birlikte, yerel SEC kısa süre önce finansal kurumlara, özellikle de bankalara dijital varlıklarla uğraşan şirketler ve bireyler için hesapları devre dışı bırakma emri verdi.

Bununla birlikte, bunun ilk yönü hızla değişti. Şimdi, Nijeryalı düzenleyici, girişimin kripto kullanıcıları yerel bankacılık sistemi içinde banka hesaplarını kullanmaya başlayana kadar beklemeye alındığını söylüyor.
Nijerya Senatosu tarafından Perşembe günü yayınlanan bir dizi tweet’e göre Senatör Sani Musa, bu teknolojinin çok güçlü olması nedeniyle hükümetin şu anda kripto ile ilgili uygulayabileceği neredeyse hiçbir düzenleme olmadığını belirtti.

Bitcoin‘in yerel fiat para birimini neredeyse değersiz bir şeye dönüştürdüğünü de sözlerine ekledi.

”Kripto para birimi, kimin neye sahip olduğunu bile belirleyemediğiniz dünya çapında bir işlem haline geldi. Teknoloji o kadar güçlü ki, yapabileceğimiz türden bir düzenleme görmüyorum. Bitcoin, para birimimizi neredeyse işe yaramaz veya değersiz hale getirdi.”

Binance, Nijerya’daki mevduatları askıya aldı

Nijerya, bankalara kripto yatırımcılarının ve şirketlerin hesaplarını kapatma emri verdikten sonra Binance, bir sonraki duyuruya kadar Nijerya’da mevduat işlemlerini askıya aldı.

Binance, para çekme işlemlerine devam ediyor, ancak bu işlemler biraz daha uzun sürebiliyor.

Jack Dorsey, Afrika Bitcoin geliştiricilerini 500 BTC ile destekliyor

Bu arada, Twitter CEO’su ve Square kurucu ortağı Jack Dorsey, ABD’li rapçi Jay-Z ile işbirliği yaparak Afrika ve Hindistan’daki ekiplerle yeni başlatılan Bitcoin geliştirme fonuna 500 Bitcoin bağışladı.

Fonun amacı Bitcoin’i İnternetin para birimi yapmak. Bunu başarmak için, organizasyon Dorsey veya Jay-Z’den herhangi bir talimat almayacak.


Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu