OpenSea vs. LooksRare – Hangi NFT Pazarı Daha İyi?

NFT, iki seneye yakındır ana akım halinde olan ve bizimle kalmaya devam edecek olan büyük bir teknolojidir. NFT birçoğumuz için yeni bir kavram olsa da dünyanın en büyük NFT pazar yeri OpenSea, 2017’de faaliyete geçmiştir. NFT oluşturmak, listelemek, satmak, satın almak ve daha fazlası için NFT platformları kullanılır. İyi bir NFT platformu, birden fazla blok zinciri üzerinde çalışabilmeli, kullanıcı dostu tasarımı olmalı, hem NFT basmak hem de ticaret yapmak için birçok seçenek ve filtrelemeye sahip olmalı ve sektörün yeniliklerine anında adapte olabilmeli. Bu içerikte OpenSea ve LooksRare gibi iki büyük NFT pazar yerini karşılaştıracağız.

LooksRare Nedir?

OpenSea vs. LooksRare - Hangi NFT Pazarı Daha İyi? 2
LooksRare

LooksRare NFT pazar yeri, 2022’nin başından beri OpenSea ile kıyasıya rekabet içinde. Kendisini topluluk pazarı olarak adlandıran proje, anında NFT ticaretini kolaylaştırıyor. LooksRare, platformda ticaret yapanları her gün 2,8 milyon LOOKS token ile ödüllendiriyor. Ödül programından yararlanmayı uygun gören birçok kullanıcı, platformda NFT ticareti yaparak token kazanıyor ve platformun işlem hacmini yükseltiyor.

Pazar yerinin işlem maliyeti sadece %2. Bu yüzden kullanıcılar daha ucuz ücretler ödüyor hem de geliştirilmiş teşvik programından faydalanabiliyor. Bored Ape Yacht Club ve Meebits gibi çok güçlü NFT koleksiyonlarından bazı NFT sahipleri bile bu pazar yerinde listeleme yapmaya başladı.

OpenSea ve LooksRare Farkları

Desteklenen Kripto Paralar

OpenSea, en uzun süredir faaliyet gösteren NFT pazar yeridir. NFT topluluklarının tek durak noktası olan OpenSea; Ethereum, Polygon ve Solana blok zincirlerinde 200’e yakın kripto parayı destekler.

LooksRare, henüz sadece Ethereum blok zincirini ve ETH’yi kabul ediyor. Ekosistemin yerel tokenı $LOOKS da platform içinde kullanılabiliyor.

Desteklenen Cüzdanlar

Her iki platform da MetaMask cüzdanını kullanmayı öneriyor. İki platformun ortak olarak kullandığı cüzdanlar Fortmatic ve Coinbase Wallet. LooksRare bunlara ek olarak Wallet Connect’i de destekliyor. OpenSea ise Mintbase, Bitski, Arkane Network, Dapper ve Torus’tur.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Haftanın Önemli Play to Earn Projeleri (30 Mayıs - 5 Haziran)

İşlem Ücretleri

OpenSea, sektör lideri olarak NFT ticaret işlemlerinden %2,5 işlem ücreti almaktadır. LooksRare ise %2 ücret alıyor. Hem işlem ücretinin düşük olmasından hem de LOOKS token dağıtma teşvikinden dolayı LooksRare yüksek hacimli NFT ticaretlerinde OpenSea’ye göre avantajlar taşıyor.

NFT Mint Etmek

LooksRare’de yeni bir NFT mint etmek için hizmet üyesi olmak gereklidir. OpenSea ise lazy minting, yani tembel basım prosedürüne sahiptir. Bu prosedür, işlem veya gas ücreti alınmadan NFT oluşturmayı destekler. Aslında NFT listelendikten sonra biri tarafından satın alınana kadar ağda mint edilmez. Satın alma işlemi gerçekleştiği zaman mint edilir ve gas ücreti kesilir. Bu, sadece başarılı NFT’lerin ücrete tabi olduğu anlamına gelir.

Sonuç

Her iki pazar yeri de sezgisel arayüze ve kolay kullanıma sahiptir. Uzun süredir OpenSea’de aktif olan ve şartlardan memnun olan kullanıcıların başka bir pazar yeri kullanması zor, ama yeni kullanıcılar ve bazı yeni koleksiyon geliştiricileri LooksRare’i önemli bir alternatif olarak görüyor. LooksRare’in OpenSea’ye göre en zayıf özelliği, NFT mint etmek için birkaç prosedürden geçmenin gerekliliğidir. Bu yüzden NFT basmak isteyenler başka bir platformu kullanmak zorunda. Öte yandan teşvik programları ve $LOOKS stake etme gibi özellikler de bu platformu öne çıkarmaktadır.

NFT’ler hala çok erken gelişim aşamasında. İnsanların NFT’leri oyun içi öğe, dijital sanat veya avatar gibi basit şeyler yerine hayat içindeki başka şeyler için kullanmaya başlamasına daha çok var. Sektör büyüdükçe LooksRare gibi güçlü teşvikler sunan pazarlar artmaya devam edecektir.


Feragat: Sunulan bilgiler piyasa koşullarına tabidir ve yazarın kendi görüşünü içermektedir. Kripto para birimlerine yatırım yapmadan ve yukarıdaki bilgileri takip etmeden önce lütfen “kendi” piyasa araştırmanızı yapın. Ne yazar ne de yayın (btcmagazin.com) mali kayıplarınız için herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu