Özel Sektörde Kripto Para Regülasyonu Sonrası Olacaklar - BTC MAGAZİN

Özel Sektörde Kripto Para Regülasyonu Sonrası Olacaklar

Türkiye kripto para regülasyonuna yaklaşıyor.

Bölüm 2: Özel Sektörün Kripto Para Regülasyonundan Sonra Yapacakları

Bölüm 1 için tıklayın.

Bankalar Kripto Para Cüzdanları Çıkaracak

Hem devlet bankaları hemde özel bankalar kripto para cüzdanları oluşturup, kripto para hesapları açacaklar. Kripto cüzdanı anladık fakat kripto hesapta ne oluyor dediğinizi duyar gibi oluyorum. Bankaya yatırılan tüm kripto paralardan faiz getirisi elde etmek mümkün olacak. Blockchain’in mantığına ters gibi gelsede aslında çok da şaşırtıcı değil. Diyelim ki bankaya 1 Bitcoin tutarında , “Vadeli Bitcoin Hesabı ” açtınız ve aylık vadeli Bitcoin hesabınız size her ay 0.1 BTC kazandırıyor. Bunun için yapmanız gereken bankadan Bitcoin hesabı açmak ve vade sonunda 1.1 Bitcoinizi çekmek. Bankada hesap açarken Bitcoinlerinizi aslında bankaya satmış oluyorsunuz. Ay sonunda çekerken de banka size faizle beraber ödeme yapmış oluyor. Şu anki mali sistemden çok da farklı değil.

Akıllı Sözleşme Hazırlayan Yazılım Firmaları

Günümüzde dünya nakit paradan çok kredi ile çarklarını çalıştırır durumdadır. Bunun reel örneği her geçen gün büyüyen banka sermayeleri, veya nakit sıkışıklığı ile oluşan krizlerle anlaşılabilir. Bankalar kredi verir biz alırız, bankalar kredi kartı verir biz kullanırız. İşte bu noktada akıllı sözleşmeler; sözleşme yapanların özellikle de bankaların işlerini kolaylaştırmaktadır. Hemen basit bir örnekle açıklayalım:

Diyelim ki araç kredisi aldınız. Aylık ödemelerinizi Ethereum bazında yapıyorsunuz. İşleriniz kötü gitti ve 3 ay ödemeyi aksattınız. Ethereum tabanlı akıllı sözleşme otomatik olarak devreye girerek haciz işlemlerini başlatabilir. Aynı zamanda elektronik olarak aracın kumandasını devre dışı bırakır ve aracı müşteri tarafından kullanılmaz duruma sokar. Bu durum bankanın avukatlık ücreti, mahkeme süreci ve masrafları, haciz kararı alacak personel gibi masraflardan ve zaman kayıplarından kurtarır. İşlemler hızlı, aracılar komisyoncular olmadan, güvenli ve dağıtık defter teknolojisi ile binlerce yedekli olarak gerçekleştirilir.

Vitalik Buterin akıllı sözleşmeleri ”sözleşmeler bilgisayar diline dönüştürülüp bloklara kayıt ediliyor. Dağıtık defterlere kopyalanan sözleşmelerde taraflar yüzde 100 anonim olarak tutuluyor. Kod parçacığı belirli görevler ve detaylar belirtilerek hazırda bekiyor. Zamanı geldiğinde de işlemi yerine getirmek için harekete geçiyor ve gerekli şartlar sağlanıyorsa işlem başarılı bir şekilde tamamlanıyor veya tamamlanmadan iptal ediliyor.” diyerek özetlemiştir.

Akıllı sözleşmelerin önünde en büyük engel regülasyon ve karmaşık kod yapısıdır. Bu noktada muhtemelen ortaya akıllı sözleşme hazırlayan yazılım firmaları devreye girmeye başlayacak, firmalar taraflara hazır akıllı sözleşme şablonları satacak. Mesela tanıdığınız birine borç para vereceksiniz fakat tam olarak güvenemiyorsunuz. Bu durumda internette satılan Ethereum tabanlı akıllı sözleşme şablonlarından satın alıp sözleşme yapabilirsiniz. Hatta bu sözleşme yapıldıktan sonra devredilebilir duruma getirilirse günümüzdeki çek yerine geçebilir.

Ben akıllı sözleşmelerin geleceğini bilgisayarın ilk yıllarındaki DOS işletim sistemine benzetiyorum. Nasıl Windows’un çıkması ile DOS kullanımı kısıtlı kaldı ise , aynı gelecek bizi bekliyor olabilir .Bakalım geleceğin Microsoft’u kim olacak?

Alışverişte Nesnelerin İnterneti ve Lightning Network Dönemi

Gelecekte toplu taşımada, süper markette, alışveriş merkezlerinde, restoranlarda nesnelerin interneti ile kasaya gitmeden otomatik olarak alışveriş yapabiliriz. Alışveriş bittiğinde kripto para cüzdanımızdan yapacağımız onay ile ürünler ödenmiş olacak.  

Akıllı bileklikler, akıllı saatler, akıllı gözlükler, akıllı tshirtler, akıllı raketler, ev otomasyon sistemleri, akıllı arabalar… Akıllı nesneler üzerine yapılan yatırımlarla, hepsi yakın bir zamanda Wi-Fi ve Bluetooth teknolojisi ile internete bağlanıyor olacak. Sistemin en güzel tarafı kullanıcılarına hız ve ekonomik kullanım kolaylığı sağlamak olacak. Birbiri ile haberleşen cihazlar gerektiğinde ev için eksilen mutfak malzemesini internetten sipariş edebilir, ödemeyi kripto para ile otomatik olarak yapabilir.

Bitcoin gibi oldukça yavaş bir teknolojiyi alışverişlerde hızlı hale  getirebilmek için oluşturulan Lightning Network ağı hem yaygınlaşacak  hemde hacim kazanarak büyüyecek gibi görünüyor. Bitcoin erken dönem yatırımcılarından olan Tim Draper 1.25 milyon dolarlık yatırım ile “Open Node” isimli  startup firmasını satın almıştı. Bu firma cep telefonları ile Lightning Network ağında kolay alışveriş yapmayı sağlayacak yazılım üretmeye çalışıyor. 

Kripto Alışveriş Kartları ve Kripto POS Makinaları

Yakın gelecekte 2 önemli gelişme beraber yol alacak görünüyor. Bunlar müşterilerin kullanacağı kripto alışveriş kartları ve iş yerlerinin kullanacağı kripto POS makineleridir. Piyasaya baktığımızda POS makinelerinde 2 firmanın güçlü rekabetini görüyoruz. Bunlardan biri Pundi X POS cihazı diğeri Bitpay ve Ingenico işbirliği ile oluşturulan Ingenico terminal ICT250 adlı cihaz. Bitpay hali hazırda dünya çapında 100,000’den fazla e-ticaret şirketine Bitcoin ile ödeme almalarını sağlıyor ve yıllık 100 milyonlarca dolar değerinde işlem yapıyor.

Pundi X ise NPXS isimli kripto para birimine sahip ve mobil telefon uygulaması olan proje firması. İşin güzel tarafı Pundi X , POS makinası olan işletmelerden kripto para da satın alınabilecek. Yani bu POS cihazına sahip bir markete gidip Bitcoin de satın alabileceksiniz. Şu an BTC, ETH, LTC, QTUM, XEM, NPXS vb. coinler POS makinalarından direk alınabiliyor.

Kripto alışveriş kartları üreten firma adedi  şu anda 30’un üzerine çıkmış durumda , bu durum bize rekabetin yüksek olduğunu göstermektedir. Peki hangi kripto alışveriş kartları lider derseniz;  Wirex, Nexo , TenX  olarak adlandırabiliriz.

Bunlardan Wirex, Visa Kart altyapısıyla itibari para ve kripto paraları bir arada kullanmayı sağlamaktadır. Wirex’te  (BTC, LTC, XRP, ETH, WAVES) kripto paralar ile beraber  (GBP, USD, EUR) itibari paraları kullanımdadır. Hem Visa kredi kartı hemde kripto para kartı olmasının avantajı ile kripto ve geleneksel para birimleri arasında canlı fiyatlarda anında değişimi sağlar. 3-D güvenli koruma, 2 faktörlü kimlik doğrulama, biyometrik ve cihaz doğrulama, SSL şifrelemesi gibi güvenlik özellikleri olduğunu belirtmektedir.

Nexo ise kripto alışveriş kartı ile  işlem yapabildiği gibi itibari para birimi ödemesi de yapılabiliyor.Henüz yeni olan bu şirket ABD düzenlemelerine göre menkul kıymet token’ı olarak düzenleme yapan kurular tarafından onaylanmış durumda.Henüz bir ICO olduğu için dikkatli takip edilmelidir.Bir diğer kart olan TenX ise Nexo’ya oldukça benzer şekilde kullanıcılarına kart ve cüzdan sağlıyor. TenX kullanıcılarına kripto para kabul edilmeyen yerlerde dahi kripto para harcama fırsatı sunuyor. Fiziksel kart ücreti yıllık bin doların üzerinde harcama yapılmazsa 15 dolar olarak belirlenmiş.

Yukarıda bahsedilen projeler aşağı yukarı benzer özelliklere sahip. Küresel piyasalar hızla dijital modele dönüşmeye başlıyor. Bununla birlikte kartların da değişeceğini söyleyebiliriz. Geliştirilmesi gereken birçok konu var ancak kripto paralar yaygınlaştıkça ve günlük kullanımı arttıkça muhtemelen kripto kartlarının kullanımı da artacak.Ben  gelecekete ” kripto alışveriş kartlarının “evrimleşerek “kripto kredi kartlarına” dönüşeceklerini düşünüyorum.

Telif Hakları; Zaman Damgası ve Interaktif Reklamlar

Telif hakkı, ilgili kişiye eserin sahibi tarafın verilen ayrıcalıktır. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de Google Play Books ve iBooks Store’da yazarların e-kitaplarını kopyalayıp kendi ürünüymüş gibi yayınlayanlar ortaya çıkmıştı. Yazarlardan habersiz kopyaladıkları içeriği bu platformlar üzerinden kendi hesapları altında satışa çıkarıyorlardı. Bunun sonucu olarak şikayetlerden dolayı iki platformun da Türkiye satışları Google ve Apple tarafından durduruldu. Gelecekte telif hakları ile yaşanabilecek problemlere Blockchain altyapısı ile oluşturulmuş dijital arşivlemenin çözüm getirebileceği düşünülmektedir.

Blockchain devamlı işlemlerin doğruluk ve sahipliğini denetleyerek kontrol eder. Bazı kripto paralar bu eser dosyalarına zaman damgası koyabilir; eserin gerçek sahibi kriptolanmış zaman damgası ile belirlenmiş olur. Gene eserin telifi, kripto paraları ile sağlanabilir. İlk zamanlarda Google, Youtube, Facebook, Instagtam gibi firmalar var olan telif kripto paralarını kullansalar bile uzun vadede büyük firmaların zaman damgalı kendi kripto paralarını çıkaracağını düşünüyorum. Telif alımı ve satımı PO.ET (POE)  gibi dijital medya kripto paraları ile yapılabilir. Yani Telif hakları ile ilgili coinler en fazla deneme süresince büyük firmalar tarafından kullanılabilir. Büyük  şirket coinleri daha güçlü duracaktır. Bu piyasada Google, Apple gibi devler yarışacaktır.

Bir başka kullanım alanıda zaman damgasını Patent alınan gerçek buluşlar içinde koymak ve ürün veya eserin korunmasını block chain üzerinden yapmak olabilir.Yani patent ofisleride kendilerini geliştirip blockchain ve zaman damgalı kripto paralardan faydalanabilir.

İnteraktif reklamlar ise video oynatma sitelerinin reklam izleterek kripto para kazandırması  veya herhangi bir abonenin kripto para ödemek sureti ile reklamsız video izlemesine olanak sağlayabilir. Ayrıca “LIKE”yerine kripto para bağışlamak ; kripto para çekilişleri yapmak  mümkün olabilir hatta yakın gelecekte Youtuber video kazançlarının  ödemelerini   kripto para olarak almaları muhtemel görünmektedir.

Dünyanın en büyük BITCOIN LOTTERY Çekilişleri

Kişisel tahminim kripto paraların yaygınlaşmasının bir etkiside şans oyunları sektörüne olacak gibi görünüyor. Dünyada hemen hemen her gelişmiş ülkede bizdeki sayısal lotoya benzer bir şans oyunu bulunmaktadır. Avrupa da “Euro Millions“ ve “Eurojackpot loto” çok popüler ve yaklaşık 17 Avrupa ülkesinde oynanabilmekte iken ABD de  “Powerball” lotosunun tarihinde verdiği en yüksek rakamın 1,5 milyar dolara yükselmesinin ardından ülkede tam bir loto çılgınlığı yaşanmaya başlandı. Kazanabilecek miktar ne kadar artarsa o oranda halk ilgisi ile karşılaştı. ABD deki lotoda şanslı kişi veya kişiler eğer paranın tamamını hemen almak isterlerse 930 milyon doları yüzde 25’i federal vergiye kesildikten sonra 698 milyon doların sahibi olabilirken, loto kuponunda ikramiyenin tamamının yıllara bölünerek alınması seçeneği işaretlenmişse, şanslı kişi veya kişilere 1,5 milyar dolarlık ikramiye tutarı, 30 yıl boyunca her yıl 50 milyon dolar olarak ödenmesi mümkün oldu.

Gelecekte ise ABD veya Avrupa ülkeleri kripto paraları özellikle de Bitcoin’i kullanarak “Bitcoin Lottery ” adında kripto para şans oyunu çıkarabilir. Özellikle kazanılan para, Bitcoin veya kripto para olarak ödenirse tüm dünya ülkelerinden bu şans oyununa katılım olur. Kripto para için , dünya sınırları kalmadığından ödül bitcoin olarak dağıtılır. Tabii o ülkedeki devletin şans oyunu vergisini aldıktan sonra… 

Sonuç:  Matriks filmindeki Ajan Smith’in Neo ya söylediği gibi:

Duyuyormusun bu kaçınılmaz olanın sesi… :)

Telegram adresim: https://t.me/Kripto_Tunc

Twitter adresim: https://twitter.com/KriptoTunc

E-mail adresim: kriptotunc@gmail.com

Bizi twittertelegram , instagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu