Ripple CTO: Oy Çokluğuyla XRP’ler Yakılabilir

  • Ripple CTO’su David Schwartz, doğrulayıcıların şirketin kendisinin onayı olsun veya olmasın toplamda 48 milyar XRP tokenini tamamını yakması için şirkete nasıl talimat verebileceğini vurguladı.

Ripple, şu anda toplam XRP arznın yarısını elinden tutuyor. Bu durum, şirketin geçmişte token satması nedeniyle Ripple ile topluluğu arasında gerginliğine neden oldu. Fiyat manipülasyonu suçlamaları elbette reddedildi ve Ripple’ın nispeten yakın zamanda uygulamayı tamamen durdurduğu görülüyor.

Schwartz, bir Twitter yazışması aracılığıyla XRP topluluğuna XRP tokenlerinin tamamının yakılması için Ripple’a oy verebileceklerini bildirdi.

XRP Ledger’de yapılan değişiklikler, defterin doğrulayıcıları için minimum %80 onay gerektirir. Bu onay, iki haftalık bir süre boyunca bu eşiğin üzerinde kalırsa, değişiklikler daha sonra etkinleştirilir.

Bununla birlikte, Schwarts tarafından yapılan açıklamalar, geçen yıl Kasım ayında meydana gelen bir olayla ilgili yorum olarak geldi. O zamanlar, Ripple’ın tek taraflı olarak milyarlarca dolarlık aşırı arzı yakmaya karar verebildiği ortaya çıktı. Benzer bir zaman diliminde, Stellar kendi arzınını yarısından fazlasını seçmiş ve başlangıçta 105 milyar olan arzı 50 milyar XLM‘ye düşmüştü.

Ripple, rutin token satma alışkanlığı sayesinde yıllar boyunca birçok eleştirinin hedefi olmuştu. XRPArcade, 2020 yılının başlarında firmanın Aralık 2017’den bu yana ayda ortalama 196 milyon XRP sattığını gösteren bir rapor yayınladı. Bunun üzerine 5.5 milyar XRP, bugünkü değeriyle yaklaşık 3.45 milyar dolar değerinde XRP satıldı.

Ripple, bu yılın ikinci ve üçünü çeyreğinde devasa XRP satışlarını durdurmuş ve fiyatını desteklemek için tokenlerini geri satın almıştı. Bunun bir örneği, 2020’nin 3. çeyreğinde yapılan 45.5 milyon dolarlık XRP alımı olabilir.

Bu yazımızı da beğenebilirsiniz;   Ripple, Bir Kısmı Huobi'ye Gönderilen 100 Milyon XRP Transferi Gerçekleştirdi

Bizi twittertelegraminstagram ve linkedin kanallarımızdan takip edebilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu